Recese končí, nezaměstnanost stoupá

Tuzemská ekonomika se letos ve druhém čtvrtletí propadla nejvíc v novodobé historii země, nezaměstnanost roste a ještě stoupne. Taková jsou čerstvá statistická data mapující stav českého hospodářství. Přesto jsou ekonomičtí analytici vesměs naladěni optimisticky.

Foto: Štěpánka Budková
Na úvod řeč čísel: Výkon naší ekonomiky letos ve druhém čtvrtletí klesl po revizi v meziročním srovnání o 5,5 procenta, ve srovnání s prvním čtvrtletím však hrubý domácí produkt vzrostl o 0,1 procenta. Tyto údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Ekonomové a analytici jsou proto poměrně optimističtí. Růst HDP podle analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše pozitivně ovlivnil rozjezd exportu a také motivační balíčky v okolních zemích:

"Domnívám se, že česká ekonomika se již ode dna odráží. Svědčí o tom nejenom mírný nárůst HDP v druhém kvartále, ale především řada ukazatelů, jako průmysl, zahraniční obchod a především výsledky hospodaření našich hlavních obchodních partnerů. Domnívám se, že druhé pololetí bude výrazně pozitivnější než první. Jednak firmy masivně odbouraly zásoby, a to volá po jejich doplnění, na druhé straně vidíme u našich hlavních zahraničních obchodních partnerů, že začínají fungovat stimulační balíčky, a to vytváří prostor pro rozjezd českého exportu, který se pomalu může začít stavět na nohy."

Miroslav Ševčík
Ne všichni ekonomičtí odborníci jsou zveřejněnými daty nadšeni. Například ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík soudí, že v případě růstu hrubého domácího produktu o jednu desetinu procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím může jít o statistickou chybu.

"Druhá věc je, že naprosto nesdílím optimismus zdejších bankovních analytiků, protože my víme z teorie, že za recesi se považuje situace, kdy klesá reálný hrubý domácí produkt. Ale pozor, v meziročním srovnání dvě po sobě jdoucí čtvrtletí! A proto považuji jejich vyjádření, že roste mezikvartálně, což jsou údaje těžko srovnatelné, za přinejmenším málo profesionální, a někdy bych řekl, že je to takové romantické snílkovství."

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek sice sdílí názor, že to nejhorší má už české hospodářství za sebou, nicméně varuje, že na mzdách a zaměstnanosti se odeznění recese projeví patrně až příští rok. Podle úterních údajů ministerstva práce a sociálních věcí by mohlo okamžitě začít pracovat skoro půl milionu Čechů. Srpnová míra nezaměstnanosti byla totiž nejvyšší za téměř tři a půl roku - z červencových 8,4 procenta stoupla na 8,5 procenta. A jak říká analytik Komerční banky Jan Vejmělek, to nejhorší nás ještě čeká:

"Pro zbytek letošního roku se domníváme, že míra nezaměstnanosti půjde nad 9 procent, ke konci roku očekáváme míru nezaměstnanosti kolem 9,5 procenta. Trend se zřejmě nezastaví ani v prvním čtvrtletí příštího roku. Celkově očekáváme, že míra nezaměstnanosti by měla kulminovat těsně nad deseti procenty někdy na přelomu prvního a druhého kvartálu příštího roku."