Reforma policie se teprve rozbíhá

0:00
/
0:00

Zhruba čtvrtina policistů je zatím spokojena s reformou, kterou tato důležitá složka resortu vnitra prochází. Vyplývá to z vnitřního průzkumu policie, jehož výsledky poslední srpnový den zveřejnili náměstek ministra vnitra Jiří Komorous a policejní prezident Oldřich Martinů.

Policie provedla nejrozsáhlejší průzkum ve své historii. Dvaceti tisíc svých zaměstnanců se ptala na jejich názor na organizační reformu. "Probíhající reformu vnímalo pozitivně pouze 22,8 procenta policistů, nové územní členění a organizační struktury 18 procent," uvedl náměstek ministra vnitra Jiří Komorous, který zdůraznil, že průzkum zadala i vyhodnotila výlučně policie bez jakýchkoliv zásahů ministerstva vnitra. Současný ministr vnitra Martin Pecina, který v mnohém kritizuje práci svého předchůdce a hlavního strůjce reformy Ivana Langra, prý pouze minulý týden podepsal zprávu o výsledcích průzkumu. Ivan Langer už dříve uvedl, že otázky v dotazníku byly kladeny účelově a průzkum byl předčasný.

Pilířem změn v policii je vznik k 1. lednu 2012 šesti krajských ředitelství, která mají převzít kompetence bývalých šéfů okresů. K tomu určená 1 miliarda a 200 milionů korun zůstává i přes hrozící rekordních schodek státního rozpočtu připravená. Zhruba polovina peněz přijde ze státní kasy, zbytek investuje Policejní prezidium z prodejů svého majetku. Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů se navržená reforma policii vyplatí:

"Tím, že jsme zrušili pozice okresních ředitelů, zrušili okresní ředitelství, jsme sjednotili krajský výkon služby. Na úrovni okresu musí být pouze výkon základních policejních služeb. Kraj mu vytváří k tomu podmínky."

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky by se ve změnách mělo pokračovat:

"Z toho průzkumu jednoznačně vyplývá, že by se mělo pokračovat v reformě policie, samozřejmě s některými ohledy, které jsou v tom výzkumu uvedeny. Z průzkumu mimo jiné vyplývá, že dlouhodobě chce policie v rámci reformy usilovat o samostatnou rozpočtovou kapitolu, čímž by se osamostatnila od ministerstva vnitra. Ovšem to není úkol pro tuto vládu, ale pro politickou, která přijde po ní."

Policejní prezident Oldřich Martinů je přesvědčen, že případné zavedení takové změny je dlouhodobou záležitostí:

"Je to otázka teprve diskuse, protože k tomu je třeba změnit zákon a musela by se k tomu vyjadřovat vláda, parlament a tak dále. To znamená, že je to otázka diskuse, otázka názoru, který vzešel právě z hodnocení zkušeností v nových podmínkách, v nových ekonomických podmínkách, v kterých policie funguje od začátku roku. Zatím je to velmi předčasná otázka. Samozřejmě chceme tuto diskusi předložit na stůl a doplnit některými dalšími momenty až v okamžiku nástupu nové vlády, to znamená po volbách. Stávající ministr vnitra se ale k tomu staví velmi pozitivně."

Nový policejní zákon, který uvedl rozsáhlou reformu policie do praxe, je účinný od 1. ledna. Policisté díky reformě získali nové pravomoci a některých povinností se naopak zbavili. Například vyšetřují jen nehody se škodou vyšší než 100 tisíc korun a přestali nahrazovat pořadatele při sportovních akcích. Mohou také vypnout telekomunikační spojení v případě vážné bezpečnostní hrozby.