Rekordní galerie znaků měst a obcí z odpadu

Foto: ČTK

Na gastronomické speciality a pestrou nabídku turistických zajímavostí lákají organizátoři tradičních veletrhů GO a Regiontour v Brně. Jistě překvapí i jedinečná výstava více než 400 znaků měst a obcí, které vytvořili dobrovolníci z celého Česka. Znaky měří jeden metr a lemují stěny jednoho z pavilonů. Zajímavostí je, že jsou z vytříděných odpadových materiálů.

Foto: ČTK
Organizátoři oslovili všechny školy v Česku. Zareagovala čtvrtina z nich a děti z různých pet lahví, obalů, letáků, novin, použitého papíru, ale i skleněných střepů vyrobily znak svého města, uvedl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den.

"Sešla se nám obrovská galerie, celkem 1025 znaků. Všechny měří jeden krát jeden metr. Je to důkaz toho, že i z odpadu se dá vyrobit krásná věc. Děti opravdu hledaly materiál mezi věcmi, které samy chtěly vyhodit a celá akce je i osvětou správného nakládání s odpady. Ukazuje to také, že do těch barevných kontejnerů se odpad netřídí pro nic za nic, ale proto, že zpracovatelé z něj pak vyrobí nové věci, ať už je to z pet lahví nějaké oblečení nebo nový papír na noviny a tak dále. Je to záležitost, která tímto rekordem zasáhla nejen estetično, ale i historii, protože děti poznávaly důvody proč ta která stavba, zvíře, symbol je na tom jejich znaku. Zasáhlo to i heraldiku a jsme rádi, že přibližně asi 50 tisíc autorů se podílelo na tomto rekordu, který bude zapsán do České knihy rekordů."

Foto: ČTK
Jaký zájem budí znaky a kde jsou vystavené?

"Znaků je tu plný pavilon. Umístit 454 znaků na veletrhu není úplně jednoduché. Na stěnách pavilonu jsou sekce, které dokumentují jednotlivé krajské výstavy. Z každého kraje je tu zhruba 30 nejhezčích znaků."

Jaký bude další osud znaků?

"Po skončení Regiontouru zčásti poputují zpět k autorům, kteří jsou na svoji práci náležitě hrdi. Z desítek měst už máme zprávy o tom, že ten znak bude viset na radnici, bude někde ve vstupních halách škol a podobných institucí. Nicméně asi 25 opravdu nej... bude natrvalo vystaveno v Pelhřimově v Muzeu rekordů a kuriozit. Ostatně jedná se o světový rekord a Pelhřimov je městem rekordů, kam jinam by měly opravdu reprezentativní znaky směřovat?"

Akce se povedla a firma, která akci pořádala, dostala i děkovné dopisy od starostů, neboť soutěž v dětech probudila i zájem o historii svého města i jeho znaku.