Řekové mají ve Vyškově opravdové bojové podmínky

Foto: www.army.cz

V unikátním armádním výcvikovém středisku ve Vyškově se budou od pondělí školit řečtí protichemičtí odborníci. Česká armáda je má připravit na možnost chemického útoku při olympijských hrách v Aténách. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Ve Vyškově proběhne výcvik asi padesáti řeckých armádních specialistů. Mají se naučit především psychicky zvládat náročnou činnost v prostoru zamořeném toxickými chemikáliemi. Budou totiž pracovat se skutečnými bojovými chemickými látkami, jako je sarin nebo yperit. To, že se řečtí vojáci budou připravovat právě ve Vyškově, není žádným překvapením. Česko se v rámci NATO specializuje na chemickou, radiační a biologickou ochranu. Má zde sídlo mezinárodní prapor sil rychlé reakce a logicky, jak doplňuje ředitel Vojenského technického ústavu ochrany Brno Jan Weiser, je zde i příslušný výcvikový prostor.

"Je to především proto, že v České republice je speciální pracoviště, jaké řecká armáda nemá, a které umožňuje provádět výcvik specialistů se skutečnými otravnými látkami."

A co to obnáší?

"Konkrétně se budou učit vyhledávat skutečné chemické látky ve vzorcích, které jim budeme připravovat. A přitom samozřejmě už budou používat všechny přístroje a prostředky individuální ochrany tak, jak by je používali ve skutečné situaci."

Budou k tomu prostě okolnostmi přinuceni. Pokud by při výcviku cokoli zanedbali, mohli by tím ohrozit vlastní život. Podle Jana Weisera je simulace bojových podmínek ve Vyškově dokonalá.

"Samotně pracoviště je vlastně velká zastřešená plocha s upravenou podlahou, která umožňuje svádět všechny nebezpečné látky do čistícího systému. Není to tedy laboratoř v pravém slova smyslu. Ten voják se cítí na ploše úplně stejně, jako kdyby byl venku, samozřejmě včetně všech nepříjemností spojených s pohybem v masce a ochranném oděvu."

Vše, co souvisí s výcvikem, je samozřejmě finančně nákladná záležitost. Jak říká mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha, tento výcvik si platí samo Řecko.

"Hlavním cílem je připravit Řeky na různé situace, které by mohly nastat v průběhu olympijských her. Předběžná dohoda je konstruována tak, že veškeré náklady ponese řecká strana."

Původně se spekulovalo o tom, že by bezpečnost olympijských her zajišťovali na místě čeští chemici. Armáda ale chtěla od řecké strany uhradit náklady. Ty by se měly pohybovat nad 50 miliónů korun. V tomto případě by totiž nešlo o bezprostřední ohrožení či o bojovou operaci, ale o bezpečnostní služby. Kdyby ovšem v Řecku došlo k teroristickému útoku, pak by byla situace úplně odlišná a do hry by vstoupily další články Washingtonské smlouvy, podle které bychom Řecku jako aliančnímu členu, měli bez váhání pomoci. Mezi Řeckem a NATO údajně ale dál probíhají jednání o tom, že do Atén by k ochraně olympijských her přece jen odletěli rovněž čeští vojáci. Ti se v těchto dnech účastní rozsáhlého aliančního cvičení v Itálii.