Řekové žádají NATO o vyslání českých chemiků do Atén
Čeští vojáci, které původně chtěla armáda stáhnout z mise v Kosovu, v krizové oblasti zůstanou. Po jednání se šéfem NATO Jaapem de Hoop Schefferem to ve čtvrtek prohlásil premiér Vladimír Špidla. O české vojáky požádalo i Řecko. Chce, aby naše protichemická jednotka z Liberce chránila účastníky letní olympiády v Aténách. Na to ale v armádním rozpočtu chybí peníze.
"Rada NATO dnes ráno, a to byl také důvod, proč jsem bohužel přijel do Prahy se zpožděním, znovu vyzvala všechny strany konfliktu v samotném Kosovu, ale také v Bělehradě, k co největší zdrženlivosti,"
řekl šéf aliance Scheffer na krátkém brífinku po jednání s premiérem Špidlou. V Kosovu severně od Prištiny působí v rámci sil NATO společná česko-slovenská vojenská jednotka. Ze čtyř set českých vojáků, kteří zde až dosud dohlíželi na udržení míru mezi etnickými Albánci a Srby a střežili hranici se Srbskem, chtěla česká vláda stáhnout zhruba čtvrtinu. Vzhledem k současné krizi ale Češi v Kosovu podle premiéra Špidly zůstanou:"Zřejmě budeme nuceni přehodnotit, ale je to otevřené, úvahu o tom, že bychom stáhli sto mužů, jak jsme původně předpokládali. Česko-slovenský prapor bude působit v plném rozsahu tak dlouho, dokud bude potřeba."
O české armádní specialisty má zájem i Řecko. Pořadatelská země letních olympijských her v Aténách požádala kvůli hrozbě teroristických útoků Severoatlantickou alianci o ochranu vzdušného prostoru, pobřežních vod a o jednotky v boji proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním. Řecko chce, aby se o bezpečnost účastníků olympiády postarali i čeští chemici z Liberce, kteří se za irácké války osvědčili v Kuvajtu. Šéf protichemické jednotky Jiří Gajdoš to považuje za velkou poctu, vláda však na její vyslání nemá peníze. České chemiky v Aténách by tak zřejmě musela zaplatit aliance nebo Řecko z celkem 650 milionů eur, které na bezpečnost olympiády vyhradilo.