Řekové žádají NATO o vyslání českých chemiků do Atén

Prezident Václav Klaus (vlevo) s Jaapem de Hoop Schefferem, foto: Radio Praha

Čeští vojáci, které původně chtěla armáda stáhnout z mise v Kosovu, v krizové oblasti zůstanou. Po jednání se šéfem NATO Jaapem de Hoop Schefferem to ve čtvrtek prohlásil premiér Vladimír Špidla. O české vojáky požádalo i Řecko. Chce, aby naše protichemická jednotka z Liberce chránila účastníky letní olympiády v Aténách. Na to ale v armádním rozpočtu chybí peníze.

Prezident Václav Klaus  (vlevo) s Jaapem de Hoop Schefferem,  foto: Radio Praha
Hudba Hradní stráže uvítala ve čtvrtek odpoledne generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaapa de Hoop Scheffera při jeho krátké návštěvě České republiky. Jeho cestu do Prahy na oslavy 5. výročí vstupu Česka do aliance poznamenala krize v Kosovu, kde v minulých dnech propukly boje mezi Srby a kosovskými Albánci. Ještě ve čtvrtek ráno o Kosovu jednala Rada NATO:

"Rada NATO dnes ráno, a to byl také důvod, proč jsem bohužel přijel do Prahy se zpožděním, znovu vyzvala všechny strany konfliktu v samotném Kosovu, ale také v Bělehradě, k co největší zdrženlivosti,"

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer,  foto: ČTK
řekl šéf aliance Scheffer na krátkém brífinku po jednání s premiérem Špidlou. V Kosovu severně od Prištiny působí v rámci sil NATO společná česko-slovenská vojenská jednotka. Ze čtyř set českých vojáků, kteří zde až dosud dohlíželi na udržení míru mezi etnickými Albánci a Srby a střežili hranici se Srbskem, chtěla česká vláda stáhnout zhruba čtvrtinu. Vzhledem k současné krizi ale Češi v Kosovu podle premiéra Špidly zůstanou:

"Zřejmě budeme nuceni přehodnotit, ale je to otevřené, úvahu o tom, že bychom stáhli sto mužů, jak jsme původně předpokládali. Česko-slovenský prapor bude působit v plném rozsahu tak dlouho, dokud bude potřeba."

O české armádní specialisty má zájem i Řecko. Pořadatelská země letních olympijských her v Aténách požádala kvůli hrozbě teroristických útoků Severoatlantickou alianci o ochranu vzdušného prostoru, pobřežních vod a o jednotky v boji proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním. Řecko chce, aby se o bezpečnost účastníků olympiády postarali i čeští chemici z Liberce, kteří se za irácké války osvědčili v Kuvajtu. Šéf protichemické jednotky Jiří Gajdoš to považuje za velkou poctu, vláda však na její vyslání nemá peníze. České chemiky v Aténách by tak zřejmě musela zaplatit aliance nebo Řecko z celkem 650 milionů eur, které na bezpečnost olympiády vyhradilo.