Počet českých vojáků v Kosovu se nezmění
Poslední 104 vojáci čtvrtého česko-slovenského praporu KFOR se v úterý vrátili z Kosova do vlasti. Návratem poslední skupiny končí víc než půlroční mise, kterou z větší části tvoří vojáci 71. mechanizovaného praporu z Hranic. Místo nich odletěli do Kosova noví vojáci. Pokračuje Zdeněk Vališ.
Úkolem pěti stovek příslušníků smíšeného česko-slovenského praporu bylo zajištění bezpečnosti Srbů i Albánců na kosovsko-srbské hranici. Vyhledávali zbraně a munici a podíleli se rovněž na potlačování kriminality v celé oblasti. Nečekané zhoršení bezpečnostní situace v Kosovu v polovině března, kdy během etnických nepokojů zemřelo několik desítek lidí, prodloužilo misi více než o měsíc. To, že byla situace v březnu velmi vážná, potvrdil i velitel 4. česko-slovenského praporu podplukovník Josef Kopecký.
"Když to srovnám s tím, jaké operace jsme prováděli loni a jaké letos, tak je to obrovský rozdíl. Před tím jsme se soustřeďovali na zabezpečení klidného prostředí pro všechna etnika a snažili jsme se vytvářet podmínky pro demokratický rozvoj. Letos šlo bohužel o to, jak zachraňovat lidské životy, majetky a samozřejmě jsme museli také chránit sami sebe."
Počty českých vojáků v Kosovu se původně měly snižovat. Březnové události ale vedly k tomu, že Praha od zamýšleného plánu ustoupila. Jak uvádí Josef Kopecký, stejně tak reagovaly i další státy, které mají své vojáky v silách KFOR.
"Počet příslušníků praporu se nezmění. Původní plány na snižování stavu zhruba o sto lidí byly zrušeny a víceméně ta pětistovka lidí, která tam působila, zůstane i nadále. Z pohledu celého KFOR ty nepokoje vyvolaly velké problémy, protože politika KFOR byla zaměřena na snižování celkového počtu mnohonárodních sil. V současné době je v Kosovu zhruba 17 tisíc lidí a státy hledají možnosti, jak ty počty alespoň udržet nebo i zvýšit."Čeští vojáci přišli do Kosova před pěti lety pár týdnů po skončení bojů v této jihosrbské provincii a od samého začátku si u obou etnik získali velký respekt. To není samochvála. Je to konstatování mnohokrát potvrzeného a zdokumentovaného faktu. Poté, co do Kosova začali společně odjíždět čeští a slovenští vojáci, se prestiž jednotky ještě zvýšila. Mnohým Kosovanům totiž předložila ukázkový příklad toho, že spolu mohou perfektně vycházet a spolupracovat příslušníci dvou národů ze státu, který zanikl. K lehkému pošťuchování mezi Čechy a Slováky došlo podle Josefa Kopeckého jen během nedávného mistrovství světa v ledním hokeji.
"Samozřejmě jsme se dívali, protože přes satelit tam máme první i druhý program České televize. Jsme česko-slovenský prapor, takže tady šlo samozřejmě o určitou rivalitu. Oba národy ale dopadly v podstatě stejně, takže si nemáme co vyčítat."
Všichni příslušníci 4. česko-slovenského praporu jsou od úterka doma. Příslušný operační prostor na kosovsko-srbské hranici už "obsadili" vojáci 5. česko-slovenského praporu KFOR.