Renata Bulva: O chlupaté Bertě

0:00
/
0:00

Není jednoduché vybírat mezi debutujícími autory: obvykle jsou jejich texty poznamenány profesionální nezralostí a mládím. To není rozhodně případ tenkého svazku povídek O chlupaté Bertě autorky podepsané jako Renata Bulva. Autorka se ve světě literatury aktivně pohybuje a její texty vznikají řadu let.

Jak se cítí debutant, když mu texty, které si dlouho píše do šuplíku, vyjdou knižně?

"Dobře."

Proč vznikla najednou ta potřeba texty zveřejnit?

"Je to nejspíš přirozené a já jsem ráda, že ta potřeba přišla. A řeknu to na rovinu, nejspíš to souvisí i s věkem. Prostě si tak píšete, píšete, u toho si stárnete, stárnete, a najednou vám přijde otázka, neměla bych něco trošku aspoň uzavřít? Samozřejmě, není to konec, ale je to přece jenom taková jedna malá koncovka."

Co vás přivedlo k psaní? To že už více než 10 let organizujete Klub 8, který dává prostor autorům, aby přečetli ze své tvorby, byl to tenhle kontakt s autory, co vás přivedlo k vlastnímu psaní?

"Ne, ne, na počátku určitě vždycky stojíte vy sám. Vždycky jsem si psala a ta potřeba na to neupozorňovat byla samozřejmá: zkrátka organizování Literárního klubu 8 byla součást mě samé a psaní bylo něco vedle toho a nebyl jsam proto ani nikým ovlivněna."

Proč si člověk píše? Ještě s představou, že texty nebude publikovat.

"Myslím, že jsem si potřebovala na chvíli odpočinout od života. Sedla jsem si v kavárně, vzala jsem si tužku, papír a začala jsem o tom životě psát."

Řekla jste, že to vydání knižky je uzavření určité fáze. Budete teď psát jinak?

"V tom se mi to líbí, že to opravdu je taková alchymie, že když něco uzavřete, tak se něco posune. Ta radost není možná ani tak z toho, že se mi to podařilo uzavřít, i když taky, ale že se mi píše líp, lehčeji."

Anotace vaší knížky obsahuje lapidární dvouslovnou popisku: kniha povídek. Ale jakých povídek? Jaká témata vás zajímají?

"Určité vybočení, určitá jinakost, určitá zvláštnost, určitá absurdita, ale musím říct, že je to taky určitý výskok."

Autora nejlépe představí jeho dílo. V případě Renaty Bulvy to ale platí taky o její interpetaci. Poslechněte si v autorském podání povídku Paní Sirotková z knihy O chlupaté Bertě: