Řidiče na českých silnicích čekají změny

Windschutzscheibe (Фото: Барбора Кментова, Чешское радио - Радио Прага)

Řidiče na českých silnicích čekají změny, sněmovna totiž v pátek schválila novelu, která snížila počet bodovaných přestupků.

Leoš Tržil
Nově budou moci řidiči dostat trestné body za 27 přestupků, dříve jich bylo 44. Ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil vysvětlil, jaké jsou hlavní změny v bodování.

"V každém případě jsou z bodového systému vyřazeny přestupky, které neohrožují bezpečnost silničního provozu. Na druhou stranu došlo ke zpřísnění některých přestupků, které ohrožují účastníky silničního provozu a jejich důsledkem může být dopravní nehoda."

Vít Bárta
Větší tresty budou hrozit např. za agresivní předjíždění, body se naopak nebudou udělovat za drobné přestupky. Třeba za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu, řidič nedostane trestný bod, udělena mu bude jen pokuta.

Nulová tolerance k alkoholu za volantem ale zůstává i nadále, podle ministra dopravy Víta Bárty je to tak dobře.

"Opravdu jakékoliv laškování s tím, že se za volantem snad jedno pivo snese apod., je pro mě naprosto nepřípustné a je zapotřebí naprosto nulovou toleranci pro alkohol za volantem."

Zrušen má být pouze tříbodový trest za alkohol do 0,3 promile, pokuta ovšem zůstává. Za vyšší míru alkoholu bude nadále hrozit sedmibodový trest.

Poslanec Stanislav Huml z Věcí veřejných je s výslednou podobou předlohy spokojený.

"Některé ty delikty jsou teď přísněji bodovatelné, některé naopak méně. My jsme ve sněmovně oproti senátnímu návrhu vložili povinnost zimních pneumatik a na druhou stranu jsme zase záchranářům, zejména horské službě, umožnili, aby zraněné legálně sváželi na rolbách, protože doteď to bylo protiprávní."

Právě pasáž týkající se zimních pneumatik se nelíbí Jeronýmu Tejcovi z ČSSD. Nově by totiž mohla začít platit povinnost, že zimní pneumatiky od listopadu do března musí mít řidič na autě jen v případě nepříznivého počasí.

"Povinné zimní pneumatiky jsou určitě dobrý nápad, nicméně ten způsob, jakým je to řešeno bude znamenat, že se povedou obrovské spory o to, zda když se před rokem, dopustil někdo přestupku, bylo vhodné či nevhodné počasí. Ta hranice bude velmi složitá. Já jsem byl spíše pro model, který je v Německu a pokutuje ty, kteří způsobí kvůli nesprávnému obutí nehodu nebo zácpu."

Další změny se týkají např. měření rychlosti, obecní policie už nebude muset o měření informovat speciálními značkami. Řidič, který přišel o řidičský průkaz a rád by jej získal zpět, bude mít nově povinnost podstoupit psychologické vyšetření. A novela také zavádí právo policie zadržet vozidlo, které by se na silnici účastnilo tajného závodu.