Rodačka z Fulneku si podmanila Wimbledon

Petra Kvitová, foto: ČTK

Česká tenistka Petra Kvitová vyhrála Wimbledon. První grandslamový titul získala po skvělém finále, v němž zdolala Rusku Marií Šarapovovou 6:3 a 6:4. Na trávě v londýnském All England Clubu navázala po třinácti letech na triumf Jany Novotné. Květa Peschkeová k tomu přidala vítězství ve wimbledonské čtyřhře a Iveta Benešová vyhrála smíšenou čtyřhru.

Petra Kvitová  (vlevo) a Maria Šarapovová,  foto: ČTK
Před finále ženské dvouhry se hodně spekulovalo, která z tenistek má větší šance na vítězství. Ruska Maria Šarapovová byla většinou odborníků dlouho považována za největší favoritku turnaje. Bývalá světová jednička, Rus Jevgenij Kafelnikov však před zápasem tvrdil, že šance obou hráček jsou stejné:

"Myslím, že je hodně těžké v tomto duelu předpovědět, kdo vyhraje. Šance mají obě stejné. Zdá se mi, že má Šarapovová lepší údery z forhandové i backhandové strany, ale na druhou stranu si myslím, že Petra má zase lepší podání, jak tvrdé, tak i točené. Takže v podání u ní vidím výhodu."

Bývalá česká reprezentantka, dnes psycholožka Helena Suková byla přesvědčena, že pokud Petra Kvitová zvládne zápas po psychické stránce, měla by vyhrát:

Petra Kvitová,  foto: ČTK
"Bude záležet jenom na ní, vůbec ne na Šarapovové. Když jsem ji viděla hrát poprvé, což bylo kdysi na halovém mistrovství v Průhonicích, tak od té doby ji hrozně fandím. Myslím, že má výbornou formu poslední dobou, i tady zápasy zvládla dobře, tlaky zatím také, takže já ji věřím."

Jeden z nejpovolanějších, trenér české tenistky David Kotyza se přikláněl více na Kafelnikovovu stranu tvrzením, že šance obou hráček jsou minimálně stejné:

"No, nemyslím si, že by Šarapovová byla nějaká favoritka, když se podívám, jak obě hrají. Může samozřejmě hrát roli fakt, že má zkušenosti z velkých zápasů, přece jen už finále hrála a vyhrála něco, ale já zase vím, co Péťa umí. I když je nervózní, dokáže být odvážná a jde si pro bod. To je právě to, co ji momentálně pomáhá, co ji výsledky takhle zvedá."

Na základě výsledku finálového zápasu si můžeme pro vlastní potřebu vytvořit poučku: Věřte psycholožce! Helena Suková totiž měla pravdu - psychicky zápas skvěle zvládla jednadvacetiletá Petra Kvitová.

Maria Šarapovová,  foto: ČTK
Hráčky nastoupily na centrální dvorec. O tři roky starší Maria Šarapovová vyhrála los a jako jedna z nejlépe returnujících hráček si zvolila příjem. Tato taktika jí vyšla. Nejistá Petra Kvitová hned ztratila podání, ale vzápětí ukázala i svoji sílu na returnu - zatlačila a okamžitě si vzala ztracený servis zpět. Nehrály se dlouhé výměny a přesně podle předpovědi Martiny Navrátilové se vše odvíjelo od kvality podání. A dříve selhala Šarapovová. V šesté hře udělala dvě dvojchyby po sobě a "věnovala" české tenistce podruhé svůj servis. Petra Kvitová podávala tvrdě i přesně. Za stavu 5:2 měla první setbol, ale ten odvrátila Ruska esem. Bylo tak na svěřenkyni Davida Kotyzy, aby sadu ukončila, což se jí čistou hrou podařilo. V královské lóži se tak po první sadě spokojeně usmívali Martina Navrátilová, Jana Novotná, Helena Suková i z roku 1973 poslední český vítěz Wimbledonu Jan Kodeš. Stejně tak rodiče a dva bratři české tenistky.

V druhé sadě si soupeřky prohrály svá podání, Šarapovová však o jedno víc. Petra Kvitová pokračovala v doslova brutálních returnech a za stavu 5:4 šla podávat na vítězství. Ruka se jí nerozklepala. Dvě výměny si vyhrála, Ruska trefila z returnu síť a přišly tři mečboly. Hned při prvním ukončila Petra Kvitová zápas esem. Radostí pustila raketu, schovala na chvilku tvář do dlaní a běžela k síti podat ruku soupeřce. Pak zamávala obecenstvu a rozdávala úsměvy. Při slavnostním předávání wimbledonského "talíře" tak mohl ceremoniář ohlásit:

Petra Kvitová,  foto: ČTK
"Vítězkou dvouhry žen 2011 se stala Petra Kvitová!"

Česká tenistka Petra Kvitová vyhrála Wimbledon, když zdolala Rusku Marií Šarapovovou 6:3 a 6:4. Jednadvacetiletá Kvitová získala za životní úspěch prémii 1 milionu jednoho sta tisíc liber a v žebříčku WTA bude poprvé v kariéře sedmá. Hráčka z Fulneku se stala třetí českou rodačkou, která zvítězila ve Wimbledonu. Před ní to dokázaly jen Martina Navrátilová a Jana Novotná.

Po utkání Petra Kvitová prozradila taktiku, s jakou do něj šla:

"My jsme věděli, že do mně půjde a že budu muset být na nohách, být dole a vracet rány zpět, že je lepší to vracet spíše do ní a do uhlů než přímo k ní na raketu, protože z toho ona potom míče zabíjí. Takže tak."

Ještě nějakou dobu po utkání Petra Kvitová svému zápisu do historie nemohla moc uvěřit:

"Ještě furt ne. Po proměněném mečbolu jsem byla furt jak ve snu - jo, nebo ne, nebo co? Cítím se furt stejně, ale jsem samozřejmě hrozně šťastná."

Pár desítek sekund po utkání už bylo jméno Petry Kvitové na tabuli vítězek. A u ní se potkala jak s Martinou Navrátilovou, tak s do té doby poslední českou wimbledonskou vítězkou Janou Novotnou:

Petra Kvitová,  foto: ČTK
"Já jsem šla se podívat na moje jméno, jestli už tam je na desce napsané, a potkala jsem Janu a Martinu. Tak jsme se tam všechny poobjímaly, i slzička ukápla. Hlavně když jsem potom objímala Martinu, no."

Na tabuli vítězek se objevilo i další české jméno - Květa Peschkeová spolu se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou ovládly čtyřhru, když porazily německo-australský pár Sabine Lisická, Samantha Stosurová po setech 6:3 a 6:1. I Květa Peschkeová měla ohromnou radost ze svého prvního grandslamového triumfu v kariéře. K vítězství jí prý pomohla finálová zkušenost z loňského ročníku:

"Já si myslím, že jsme se trošičku i samy ponaučily z loňského finále v Paříži, že přece jenom když člověk to chce tak strašně moc, tak si někdy i sám stojí v cestě. Snažily jsme se na to nemyslet, že to je finálový zápas, a docela se nám to dařilo. Nechtěly jsme si samozřejmě dělat velké nervy. Je to samozřejmě těžký zápas, mentálně velice, ale zvládly jsme to obě dvě dobře. Myslím, že jsme hrály dobrý tenis a prostě jsme si zasloužily tohle vítězství."

Jürgen Meltzer a Iveta Benešová,  foto: ČTK
Třetí český titul v letošním ročníku tenisového Wimbledonu získala Iveta Benešová, která s Rakušanem Jürgenem Melzerem vyhrála smíšenou čtyřhru.

Vraťme se ale k úspěchu Petry Kvitové ve dvouhře. Triumf rodačky sledovalo snad celé její rodiště, šestitisícový Fulnek. Mnozí z nich sledovali utkání na wimbledonské trávě v zaplněném sále místního kulturního domu. Jejich euforie po posledním míči byla nelíčená. Slovy chvály nešetřil učitel Petry Kvitové, spolužačka i první trenér:

"Ve třetí třídě řekla, že vyhraje Wimbledon, a to se dneska stalo. To je tak něco úžasného," radoval se pan učitel, a spolužačka dodala: "Ona je velmi svérázná, kamarádská. Vždy člověku pomůže." "Tak jsem ještě neviděl mladou dívenku trénovat odmala. Za každou cenu chtěla," prohlásil první trenér a další z fanoušků připojil: "Hodně psychicky vyrovnaná. Má velkou výhodu, že v podstatě celá rodina, bráchové ji k tomu vedli."

Petra Kvitová,  foto: ČTK
Starostka města Jana Mocová už plánuje, jak šampionku co nejdřív dostat do Fulneku:

"Jsem velká fanynka, protože se mi líbí nejenom jako sportovkyně, ale hlavně jako člověk. Úžasný člověk, krásný. Teď je důležité sjednat si s Peťkou termín, kdy navštíví město, protože vím, že toho bude mít hodně. Její taťka ale dostal za úkol, když jel za ní do Wimbledonu, aby s ní dohodl termín přivítání ve Fulneku."

S gratulací k životnímu úspěchu Petry Kvitové a skvělé reprezentaci země přispěchali i premiér Petr Nečas a prezident Václav Klaus. Ten chce českou tenistku co nejdřív pozvat na Pražský hrad.

klíčové slovo:
spustit audio