Travnatá pohádka Kvitové pokračuje

Petra Kvitová, foto: ČTK

ČR má po dvanácti letech semifinalistku Wimbledonu. Dvacetiletá Petra Kvitová otočila beznadějně se vyvíjející zápas s Estonkou Kanepiovou, když ve druhé a třetí sadě dokázala odvrátit 5 mečbolů. Mezi elitním kvartetem na ní čeká světová 1, Američanka Serena Williamsová. Na důvody senzačního postupu české tenistky se zeptal tenisového trenéra Zdeňka Žofky redaktor Jan Hloch.

Petra Kvitová,  foto: ČTK
"Myslím si, že je to úžasný úspěch a to ještě není konec - stát se může cokoliv. Petra je sympatická a skromná hráčka, hodně trénuje a dře. Má velký potenciál a ve Wimbledonu se jí všechno sešlo, navíc Kanepiová se lidově řečeno tenisově podělala. Hra Petry, levácký servis a vůbec herní projev je na trávu přímo šitý."

Petra je nejen skromná, ale také sebevědomá hráčka, což v zápase s Kanepiovou naplno ukázala, když otočila nepříznivý stav 0:4 a odvrátila několik mečbolů. Vůbec se nesesypala a v rozhodujících chvílích riskantně a přesně servírovala. Ukazuje se, že bez pořádné porce sebevědomí se světový tenis vůbec nedá hrát?

Petra Kvitová,  foto: ČTK
"Pokud v tenisu dosáhnete určité úrovně, tak potom je hlava to nejdůležitější. Odhlédneme-li od forhandu, backhandu, taktiky - je to v hlavě. U Petry to ale není tolik o sebevědomí, jako spíše o bojovnosti a nevzdávání se. Sebevědomí je spíše o tom, že když máte v zápase navrch, tak to dokážete dohrát do vítězného konce. Rozdělení je asi takové - 90 % hráčů to nedotáhne, 5 % hraje zhruba stejně jako do toho vypjatého stavu a jenom 5 zbývajících procent, což jsou hráči jako Nadal nebo Federer, zkrátka absolutní světová špička, ten zápas dohraje vítězně do konce. Petra dokázala po tom obratu, že je schopná ten zápas doservírovat, což je úžasná zpráva."

Kaia Kanepiová,  foto: ČTK
Faktem je, že v ženském tenise hráčky častěji promrhají nadějné vedení, ale zpátky k Petře Kvitové. Ona během své cesty Wimbledonem zdolala tři nasazené hráčky, takže nelze hovořit o tom, že by jí nějak přálo štěstí při losu. Nejprve suverénně porazila Čengovou z Číny, Bělorusku Azarenkovou a poté velmi hladce dokonce třetí hráčku světa Caroline Wozniackou z Dánska. Dá se říct, že Petře speciálně sedí travnatý povrch a mohla by se z ní stát druhá Jana Novotná, která se nebála hrát stylem servis - volej a nečekala jen na chyby soupeřky?

Petra Kvitová,  foto: ČTK
"To si úplně nedovedu představit, protože Jana hrála skvěle na síti a fantasticky se pohybovala. U obojího má Petra rezervy, ale na druhou stranu vím, že se svým trenérem pracují hodně na přechodu na síť, servisu a volejích. Petra se v poslední době v těchto věcech hodně zlepšila, ukazuje se, že v ní něco je a to teď bude muset potvrdit, protože z 60. místa žebříčku jí to katapultuje někam ke třicítce a pak se teprve uvidí."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio