Roste zájem Čechů o kapitánské průkazy na námořní jachty

Foto: Pixabay / CC0

Startují dovolené. S cestovními kancelářemi odjedou na svou letní dovolenou zhruba tři miliony lidí. Dalších zhruba milion a půl turistů cestuje po vlastní ose. A někteří se vydají i na jachtu. Ačkoliv jsme národ suchozemců, zájem Čechů o kapitánské průkazy na námořní jachty výrazně roste.

Foto: Pixabay / CC0
Loni přibylo do evidence ministerstva dopravy téměř 1200 nových oprávnění kapitánů námořních jachet, nejvíce od roku 2000, říká mluvčí Lenka Rezková.

"V současné době máme v evidenci téměř 9000 námořních jachtařů. Zájem o průkazy způsobilosti postupně roste. Například v roce 2010 bylo vydáno zhruba 400 průkazů způsobilosti k vedení jachty, a v roce 2017 to bylo už přes 1100. Ministerstvo dopravy necertifikuje žádná jachtařská střediska, a teoretické kurzy nejsou předepsány. Předepsán je pouze praktický kurz na moři, který má fakticky právo vést jakýkoliv velitel námořní jachty. Přesto ale existuje v České republice řada středisek, která nabízí ucelené balíčky výuky a také výcviku."

Foto: dozemode,  Pixabay / CC0
Zájemci o české kapitánské oprávnění pro námořní jachty musí odjet alespoň 100 námořních mil včetně jedné noční plavby, obvykle během jednoho týdne. Další podmínkou jsou teoretické a praktické zkoušky před jachetním instruktorem. Každá země má vlastní podmínky pro získání kapitánského oprávnění. Ty české jsou platné například v Chorvatsku nebo Slovinsku. Obvykle průkazy akceptuje také Černá Hora, Itálie nebo Řecko.

Počet jachtařů, které eviduje ministerstvo dopravy, ale není konečné. Mnoho lidí absolvuje kurz na dovolené v zahraničí, především v Chorvatsku. Dovolená na jachtě je podle prezidenta České asociace námořního jachtingu Martina Blagoeva jeden z turistických trendů posledních let. Díky zlepšující se ekonomické situaci si čeští turisté mohou stále častěji dovolit pronajmout či koupit loď k rekreačním plavbám po moři.

Konkolski: držitelé těchto průkazů by neobstáli ani při silnější bouři na Baltu

Slavný český mořeplavec Richard Konkolski držitelům těchto průkazů doporučuje, aby se do větších námořních dobrodružství nepouštěli. Jak uvedl pro ČTK, je přesvědčen o tom, že by většinou neobstáli ani při silnější bouři v Baltském moři.

Richard Konkolski,  foto: archiv ČRo
Konkolski, který žije v USA, slaví tento týden pětasedmdesátiny. Proslul především svojí první plavbou kolem světa. Podařilo se mu to na jachtě dlouhé jen sedm a půl metru, kterou postavil vlastníma rukama. Na mořích a oceánech strávil dohromady pět let a urazil vzdálenost, která odpovídá více než desetinásobnému obvodu zeměkoule.

Při retro zájezdu můžete prožít budíček i rozcvičku

Nejčastějším cílem Čechů však o dovolené zůstává moře a hory. Mezi TOP 5 patří Chorvatsko, Itálie, Slovensko, Rakousko a Řecko. Část zájezdů už cestovky vyprodaly na jaře. Na některých místech si navíc turisté připlatí - třeba Řecko zavedlo pobytovou taxu, ve Španělsku většina hoteliérů zdražila. Levněji než v Česku je například v Bulharsku, Turecku nebo taky v Maďarsku. Podle průzkumu společnosti Rondo Data se útraty Čechů za dovolenou šplhají i do desítek tisíc korun na osobu, potvrzuje analytik Jaroslav Šimek.

Foto: Bishnu Sarangi,  Piabay / CC0
"Třetina lidí se letos chytá utratit za dovolenou do 5 tisíc korun na osobu, dalších 30 procent pak 5 až 10 tisíc korun. Osm procent lidí utratí za dovolenou více než 30 tisíc korun na osobu."

V Česku přibývá různých tematických zájezdů. Zájemci se v rámci retro pobytu mohou vrátit i do doby odborářských rekreací, a začít den budíčkem a hromadnou rozcvičkou. Cestovky nabízí meditační dovolené u moře, psí zájezdy nebo zámecké pobyty v Čechách. Právě zájem o cesty po Česku mezi lidmi v posledních letech roste. Kapacita ubytování je přes léto podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže často nedostatečná.

"Pokud byste si chtěli sehnat 4* ubytování v jakýchkoliv lokalitách, které jsou turisticky vytížené, v podstatě nemáte šanci. O víkendech už vůbec ne. I kempy a chatové osady jsou vyprodány dlouho dopředu. Většina lidí si tyhle záležitosti řeší i rok dopředu. "