Rozpočet má mít schodek 38 miliard, ministr Kalousek připouští jeho zvýšení

Příští rok by měl stát hospodařit se schodkem více než 38 miliard korun. Vzhledem k finanční krizi bude zřejmě schodek vyšší. Vláda tak i přes nestabilní a křehkou většinu ve sněmovně prosadila svůj třetí rozpočet v současném volebním období.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Hlasování o rozpočtu bylo dramatické. Počítá se schodkem 38 miliard korun a předpokládá růst ekonomiky o 4,8 procent. To je hlavní problém. Opozice i kritici z koaličních řad tvrdí, že je založen na nereálných odhadech růstu české ekonomiky a schodek bude daleko vyšší. Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek považuje jednání vlády za neodpovědné.

"Ještě nikdy nebyl státní rozpočet sestaven tak nevěrohodně jako právě v letošním roce. Dramatický vývoj na světových finančních trzích v minulém a letošním roce se v návrhu rozpočtu vůbec neodráží."

Podle ministra financí Miroslava Kalouska vláda se změnami rozpočtu počítá a na vývoj ekonomiky bude reagovat.

Zleva: Lubomír Zaorálek,  Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"Finanční a zdá se, že již hospodářská krize, je rychlejší než legislativní proces. Nám nezbývá nic jiného, než být mimořádně flexibilní a být schopni reagovat na aktuální situaci."

Ministr Kalousek připustil, že nedokáže odhadnout, zda se vlivem ekonomické situace podaří naplnit příjmy, s nimiž návrh počítá. V případě mírného zpomalení seškrtá výdaje za 10 až 15 miliard. Pokud země padne do recese, zvýší schodek. Kalousek připustil, že schodek rozpočtu na příští rok může být až 60 miliard korun. Růst české ekonomiky by se příští rok mohl pohybovat mezi 2,5 až 3,2 procenta. "Anebo také ne," dodal ministr.

Rozpočet nakonec podpořil i rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Ten řekl, že pro nejhorší rozpočet v dějinách Česka zvedl ruku jen proto, že by jeho neschválení zoufalou situaci ještě zhoršilo. Sněmovna navíc odsouhlasila téměř 3 miliardy korun na zvýšení platů ve veřejném sektoru.

Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
Česká ekonomika už zpomaluje. I když si ve třetím čtvrtletí zachovala růst přes 4 procenta. Helena Horská z Raiffeisenbank připomíná, že české hospodářství stále více ovlivňuje recese v ostatních zemích.

"Zlatá éra růstu české ekonomiky je definitivně za námi. Spotřeba domácností a nošovická automobilka udrží českou ekonomiku nad hladinou recese. Bude-li ale evropská recese hlubší a růst reálných mezd v ČR výrazně zpomalí, česká ekonomika se dostane pod dvě procenta. Ale i v případě tohoto scénáře si česká ekonomika udrží slušný náskok před Evropou, kde čekáme výraznou recesi."

Analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora je ale ve svém hodnocení mírnější.

"Zatím to není nikterak špatné, rozhodně nemá smysl mluvit o nějaké krizi, recesi a podobně. Od toho jsme skutečně velmi daleko."

Schválený státní rozpočet na příští rok je podle analytiků dobrou zprávou, i když zřejmě nakonec bude kvůli ekonomickému ochlazení jeho schodek vyšší.