Rozpočtové tanečky se šťastným koncem
Ani šestihodinové úterní jednání nestačilo Poslanecké sněmovně k tomu, aby v prvním čtení rozhodla o dalším osudu vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok. Poslanci nedokázali schválit ani celkové příjmy a výdaje rozpočtu, ani jej vrátit vládě k přepracování, a tak odsunuli další jednání na středu.
"Tohle je ten vůbec nejhloupější výsledek, který mohl přijít. A přišel proto, že vláda nepochopila, že východiskem je úprava parametrů podle skutečnosti. Já jsem navrhl, aby došlo k úpravě v co nejrychlejším možném termínu, a to bohužel nebylo akceptováno, ačkoliv všichni přiznávají, že ty údaje nejsou pravdivé. Takže vznikla zvláštní situace, a já si myslím, že teď jsme v horší variantě než byla ta, kterou jsem předkládal," soudí poslanec Tlustý.
Vládě při sněmovním hlasování chyběl jen jeden hlas. Při opakovaném hlasování se o něj měl postarat bývalý sociální demokrat Petr Wolf, který se původně hlasování zdržel. Tento záměr ale nakonec neprošel i díky poslankyním zelených Olze Zubové a Věře Jakubkové. Ta vysvětlila, proč se k tomuto kroku rozhodla:"Po těch všech jednáních jsem se rozhodla, že ten rozpočet podpořím. Podpořila jsem ho, ale poté pan Tluchoř (předseda poslaneckého klubu ODS) tam vyvíjel nátlak na pana Wolfa (nezařazený poslanec). Nelíbí se mi, co dělá pan Wolf, ale ten tlak pana Tluchoře.... Tohle se přece ve sněmovně nemůže dít, aby ho upozorňoval, že měl hlasování jinak! Já prostě tyhlety nátlakové akce.... Pro mne to bylo prostě násilí, a já nechci, aby takové věci ve sněmovně probíhaly!"
Jak řekl ministr financí Miroslav Kalousek, po tomto hlasování rozpočet ztratil základní mantinely, do druhého čtení by ale jít měl:
"Návrh rozpočtu v prvním čtení nebyl vládě ani vrácen, ani nebyly schváleny závazné ukazatele. Paní předsedkyně požádala legislativu o stanovisko, a já si troufnu říct, že jsem si naprosto jist tím, že rozpočet postupuje do druhého čtení. Nicméně bez schválených ukazatelů, což při míře neodpovědnosti některých poslanců výrazně zvyšuje míru rizika na neúsporný rozpočet."Hned v úterý se začalo spekulovat o tom, že kdyby sněmovna rozpočet vůbec do konce roku neschválila, hrozilo by Česku rozpočtové provizorium. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka ale na tuto variantu nemusí nezbytně dojít:
"Já si myslím, že to není nutné, aby bylo rozpočtové provizorium. Když vláda do čtrnácti dní předloží návrh podle těch parametrů, jak jsme o tom my hovořili, tak jsme ochotni jednat i o případné podpoře, ale myslím, že toho už tahle vláda schopná není."
Ekonomičtí analytici se shodují v názoru, že případné provizorium v hospodaření České republiky by kvůli světové finanční krizi přišlo v nejméně vhodnou dobu. Vláda ale ve středu prosadila ve sněmovně schválení základních parametrů návrhu státního rozpočtu na rok 2009. O konečné podobě a osudu rozpočtu mají poslanci rozhodovat v prosinci.