Dobojováno, ale jak dál?

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Pětkrát a dost - tak by se dalo stručně pojmenovat to, co se v úterý odehrálo v Poslanecké sněmovně. Na pátý pokus se sociálním demokratům podařilo přesvědčit 101 poslanců, aby koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka vyjádřili nedůvěru.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
"Pan poslanec Vlastimil Tlustý."

"Pro návrh."

"Pan poslanec Mirek Topolánek."

"Proti návrhu."

Olga Zubová,  foto: ČTK
Takto vypadal jeden z klíčových momentů hlasování poslanců o návrhu sociálních demokratů na vyslovení nedůvěry vládě. Svůj názor vyjádřili abecedně za sebou dva takřka nesmiřitelní soci, byť oba občanští demokraté - vůdce rebelů v lůně ODS, poslanec Vlastimil Tlustý, a šéf této strany, premiér Mirek Topolánek. Když se k odpůrcům vlády přidal další nespokojený občanský demokrat Jan Schwippel a poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková, které byly nedávno vyloučeny ze Strany zelených, osud koaličního kabinetu byl zpečetěn.

Bylo to ale skutečně vítězství opozice ve správnou dobu? Politolog Masarykovy dělnické akademie Lukáš Jelínek o tom není bezvýhradně přesvědčen:

"To, že se to sociálním demokratům podařilo, je, skoro si myslím, také možná trošku zaskočilo, protože ten pád vlády neuškodí pouze Mirku Topolánkovi, 'nerozhasí' pouze ODS, nezkomplikuje české předsednictví, ale stejně tak přiblížení se předčasným volbám v okamžiku, kdy se preference nejsilnějších stran sbližují, je něco, co je podle mého názoru pro opozici v současnosti nevýhodné. Abych ale zahlédl alespoň malé světélko na konci tunelu připomenu, že Jiří Paroubek vyzýval ve svém sněmovním projevu k tomu, ať se sestaví nějaká vláda boje proti krizi, Mirek Topolánek hovořil o tom, že je potřeba vyvolat jednání mezi politickými stranami o vytvoření stability. Při všech těch rezervách, které musíme mít k prohlášením politiků, si skoro myslím, že kdyby se navzájem chytli za slovo, tak by tady určitá dohoda o překlenutí zbytku do konce volebního období mohla být možná."

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
A co bude dál? Vláda podá demisi a bude se vyjednávat o způsobu, jak dospět k předčasným parlamentním volbám. ODS je chce už v létě, ČSSD nejdříve na podzim. Politolog Lukáš Jelínek soudí, že hodně bude záležet na dalším postupu prezidenta Václava Klause:

Václav Klaus,  foto: ČTK
"Václav Klaus je známý tím, že si nenechá nahlížet do karet, a stejně tak se chovali v minulých dnech i jeho nejbližší spolupracovníci, takže těžko odhadovat. My tady máme pouze to, co se dá doložit, jako například srovnání jeho vystoupení na kongresu ODS, kde hovořil o tom, jak se ODS začíná přeměňovat ve stranu lobbystických zájmů, zatímco na sociálnědemokratickém sjezdu překypoval vstřícností a hovořil o tom, jaká je to nejstarší demokratická strana. Takže z toho bych předpokládal, že v tuto chvíli si vychutná svoji roli, kdy se necítí být zavázaný vůbec nikomu a může přijít s jakýmkoliv originálním krokem. Ale jaký to bude, to já bych si netroufl předvídat, protože skutečně Václav Klaus je v tomto ohledu černá skříňka. Ačkoliv brojí na jedné straně proti kabinetní politice, tak hned poté pije s Jiřím Paroubkem kávu a Bůh ví, o čem si špitají. Nedokážu vůbec předvídat jeho kroky."

Prezident Václav Klaus ještě před hlasováním poslanců anoncoval, že v případě vyjádření nedůvěry vládě se bude další vývoj ubírat standardní ústavní cestou.