Rozšíření Evropské unie a rakouské protesty proti Temelínu

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer v pondělí poprvé veřejně vyslovil konkrétní datum možného dalšího rozšíření Evropské unie. Bude však v souvislosti s rakouskými protesty proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín platit i pro Českou republiku? - ptám se Josefa Kubeczky.

Zdá se, že není důvod, aby neplatil. Joschka Fischer při poradě německých velvyslanců na ministerstvu zahraničí v Berlíně doslova uvedl: "Doufám, že první skupina zemí včetně Polska bude moci vstoupit do Evropské unie nejpozději na začátku roku 2005." Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ihned reagoval slovy, že výrok šéfa německé diplomacie není v rozporu s českým záměrem být připraven ke vstupu do unie k 1. lednu 2003. Joschka Fischer současně požadoval, aby proces rozšiřování byl "vypočitatelnější". V zájmu této vypočitatelnosti by měl podle něj být ještě letos vypracován jakýsi "jízdní řád, v němž by byly stanoveny nejdůležitější etapy celého procesu". Fischerovo prohlášení je považováno za určitou reakci na vyjádření německého komisaře pro otázky rozšiřování Unie Güntera Verheugena, který v rozhovoru pro sobotní vydání listu Süddeutsche Zeitung vyslovil názor, že k rozšiřování by se mělo obyvatelstvo Německa napřed vyjádřit v referendu. Podobné výroky jsou v Evropské unii hodnoceny jako další znepokojování kandidátů vstupu, kteří jsou již beztak nervózní z neustálého odkládání konkrétní časové perspektivy přijetí do unie.

A co v této souvislosti rakouské protesty proti spuštění jaderné elektrárny Temelín?

Stále sílí. Dokonce v pondělí Evropský parlament vyhověl návrhu klubu Zelených a zařadil rezoluci o znepokojení českou jadernou elektrárnou Temelín na pořad nynějšího zasedání. Vláda České republiky je v návrhu vyzývána, aby nedovolila spuštění prvního bloku temelínské elektrárny, dokud nebudou dokončeny všechny procedury zkoumání dopadů na životní prostředí. Poslanci mají podle návrhu požádat, aby vláda zaručila české i mezinárodní veřejnosti přístup k detailním informacím o bezpečnosti Temelína. Český parlament má být vyzván, aby rychle ratifikoval mezinárodní konvenci o přeshraničních vlivech staveb na životní prostředí (Konvence Espoo) a zajistil tak veřejnosti okolních zemí právo se na vyhodnocování těchto vlivů podílet.

Ministr zahraniční Jan Kavan by přivítal, kdyby se otázkou bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín právě Evropská unie zabývala: O návrhu rezoluce se na půdě Evropského parlamentu bude hlasovat v rámci "naléhavé procedury" ve čtvrtek odpoledne.