Ručně malované mapy pokryjí celé Česko

Malovaná mapa, foto: ofic. prezentace afentury Dobrý den

Tvůrcem série map České republiky je společnost Malované mapy. Originální jsou tím, že jsou kompletně ručně malované, včetně krajiny a zajímavých objektů. Mapy jsou tak originální a barevné. Dílo do posledního detailu vypracované člověkem a ne strojem. Soubor map byl zaregistrován do České knihy rekordů, uvedl Miroslav Marek, šéf agentury Dobrý den, která české rekordy eviduje.

Miroslav Marek křtí malovanou mapu, foto: YouTube
"V pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit jsme zaregistrovali mapy, kterých je zatím 49, a pokrývají už větší část České republiky. Do konce příštího roku by ji měly pokrýt celou. Malíř namaluje obraz krajiny z určitého regionu, většinou se jedná o bývalý okres. Tak jako mistři ve starých časech, maluje štětcem slepou mapu. Pak se vrhne na malování desítek a desítek různých objektů - hradů, zámků, pamětihodností a přírodních úkazů. Krajina, kterou původně namaloval, má asi metr na osmdesát centimetrů. Obrázky jednotlivých staveb jsou ve formátu A4. Vše se potom naskenuje ve velkém rozlišení, a v počítači se to vkládá do krajiny. To, co tak pracně malíř namaloval na ten velký formát A4, má na mapě třeba dva centimetry. Ale o to právě vzácnější a cennější tyhle malované mapy jsou."

Miroslav Marek, foto: Olga Štrejbarová, ČRo
Maluje mapy jeden člověk nebo se na uměleckých mapách podílí malířů víc?

"Malířů je víc, ale jednu konkrétní mapu vytváří jeden malíř. Nyní, když malované mapy registrujeme do České knihy rekordů, tak jsme u 49 dosud dokončených regionů napočítali neuvěřitelný počet 3.543 namalovaných objektů. To znamená, že je to tři a půl tisíce obrazů, které musely vzniknout, aby mohly být mapy vyhotoveny."

Jakou technikou a jakými barvami malíři malují?

"Je to malováno klasicky akvarelem, hlavní kontury jsou zvýrazněné myslím tuší nebo nějakým slabším fixem, aby byly dostatečně kontrastní při vkládání do mapy. Někdy se ty barvy shodují s barvou krajiny. A jde o to, aby lidem na první pohled ty pamětihodnosti padly do oka."

Malovaná mapa, foto: ofic. prezentace afentury Dobrý den
Nedávno se šel Pochod Praha - Prčice. Má tahle oblast také svoji uměleckou mapu?

"Ano má. Umělecké mapy pokrývají střední Čechy téměř všude. Každá mapa má ještě přesah do dalšího regionu. Kdyby někdo chtěl mít soubor kompletní, tak si lehce mapy naváže tak, aby získal kompletní celek."

Kde se dají umělecké mapy koupit?

"Měly by být k dostání na Informačních centrech měst a obcí, i ve specializovaných prodejnách."