Růžičková čeká na Velkou pardubickou v nevděčné pozici náhradnice

Gran Steeplechase cross-country de Pardubice, foto: autora

Na svou pátou Velkou pardubickou se chystala jezdkyně Martina Růžičková. Jaké bylo její překvapení, když se ve startovní listině našla se svým koněm Rubínem tzv. pod čarou, tedy v roli náhradnice. Jedinou nadějí zůstává odhlášení některého z účastníků nebo zrušení startu některého z koní při sobotní veterinární prohlídce. Růžičková vnímá celou situaci s nadhledem, jak ostatně uslyšíte v následujícím rozhovoru.

Jak snášíte nevděčnou pozici náhradnice?

"Když jsem otevřela startovní listinu na počítači, tak mi to vyrazilo dech. Za celou dobu si nepamatuji, a já už hodně pamatuji, že by byl někdo pod čarou. Ale, protože v mém životě mám všechno strašně těžce vydobyté, tak to beru tak jak to je - přinejhorším pojedeme za rok. Je to poněkud nefér, protože by mělo být zohledněné, že jsme byli přihlášení dřív."

Při všech startech jste Velkou pardubickou nedokončila, je to pro vás prokletý dostih?

"Pardubice mi nikdy nedají nic zadarmo. Všechno mám těžce vydobyté a to mě na tom baví. Prostě jsem se narodila postižená Velkou pardubickou, já si toho dostihu i lidí koelm strašně vážím. Pro mě je čest skákat Taxis, protože jsem nikdy nebyla klasický profesionální jezdec a jako správný optimista říkám - co tě nezabije, to tě posílí."

Premiérově jste seděla v sedle koně na pardubické v roce 1991, jak velký je to rozdíl proti dnešku, kdy máte nepoměrně více zkušeností?

"To má asi stejné každý zpěvák a herec. Dnes si říkám, jak jsem tenkrát mohla...snad jen s drzostí sobě vlastní. Nevědomost je svým způsobem úžasná. Na vrcholu sil jsem byla v 98. roce, tam jsme si myslím zasloužili to přejít."

Ještě k vašemu koni. Rubín je velmi mladý kůň, který může ještě mnohé dokázat. Jak byste ho charakterizovala?

"Nevybrala jsem si ho. Poprvé jsem ho viděla, když vedli na auto Wildfirea a Rubína a já říkám, "Valdík" je bezvadnej, ale támhleto monstrum - to je strašný. On byl dvousedadlovej. Bylo to takové ošklivé kačátko. Rubínek mě poprvé upozornil, že bude dobrej, když se mnou praštil tak, že jsem byla 5 minut v bezvědomí. Tam jsem zjistila, že je pohybově nadanej. Je to nejtěžší kůň pro pardubickou a jeden z nejtěžších, co jsem kdy jezdila v dostizích.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio