Salát, kapříci a povídky

Suroviny na přípravu bramborového salátu, foto: Barbora Kmentová
0:00
/
0:00

Vánoce tu budou co by dup a tak vám v rubrice Panorama nabídneme malou ochutnávku toho, co o svátečních dnech uslyšíte.

Suroviny na přípravu bramborového salátu,  foto: Barbora Kmentová
Na Štědrý den nebudeme držet půst, ba právě naopak. Celý pořad se bude věnovat jen a jen jídlu. Dozvíme se, co se jedlo a jí v průběhu štědrého dne i na slavnostní večeři. Uslyšíme, že je bezpodmínečně nutné mít nebo nemít v salátu majonézu a salám gothaj, zda kapra stahovat nebo nestahovat a přiblížíme i slavnostní jídla, na kterých si pochutnávaly ještě naše babičky. Pokud byste si už teď lámali hlavu, co zcela nutně patří nebo naopak nepatří do bramborového salátu, napoví vám anketa Martiny Bílé. A jak vidíte, co člověk, to jiný bramborový salát:

"S majonézou a půlkou jogurtu, ale rozhodně bez hrášku."

"Bez majonézy. Bez hrášku, jenom s okurkou a s cibulí."

Foto: archiv Radia Praha
"Troška jablek nastrouhaných a taky malinko hořčice, aby to mělo takovou správnou chuť. Nechá se to uležet, posléze se to rozdělí na dvě části a jedna je s majonézou a druhá bez a každý si může vybrat. Ale žádné maso."

"Bramborový salát tatínek doplňoval gothajem, protože on nejedl skoro žádné jídlo bez masa."

"Do bramborového salátu zásadně ne salám. Vím, že to spousta lidí dělá, ale já dělám takový salát, jako se dělal v naší rodině, což má asi každá rodina svou tradici. Já dávám brambory, cibuli, vajíčko, okurku a mraženou zeleninu, kterou nechám přejít varem. Všechno to promíchám a na závěr dávám tatarku. Salát nesmí být mastný, tou tatarkou to musí být jen lehce obalené."

Bramborový salát,  foto: Barbora Kmentová
"Saláty jsou tradičně tři, jsou vždycky domácí výroby. Jsou vždycky ty stejné, je to takový bramborový salát, ale podle trochu jiného receptu, než je ten klasický český, plus salát tzv. francouzský a ještě jeden, který vzdáleně připomíná to, co se v českých lahůdkářstvích prodává pod názvem vlašský salát."

A máte některý z těch tří salátů bez majonézy, nebo jsou všechny s majonézou?

"No to jsou na mě otázky!"

A salát byl jen malou ochutnávkou, na Štědrý den se dozvíte více i o vánočních polévkách, tradičních i netradičních předkrmech a zamíříme také na šneky.

Třeboňský kapr,  foto: Ivana Vonderková
Na první svátek vánoční se vyprávíme za kapříkem. Uslyšíte, co vše musí zažít, než se dostane na slavnostně vyzdobený stůl. Vypravili jsme se za ním do jižních Čech na výlov rybníka Svět, který najdete na okraji Třeboně. Povídali jsme si s rybářem, který je pokračovatelem rodinné tradice.

"Můj děda i táta dělali u rybářství. Moje žena je jak kormorán, ta může mít ryby osm krát do týdne. Já ryby jím, ale nemusím je mít zase tak často, mám radši zvěřinu. Jsem u rybářství 12 let, je to práce zajímavá, práce v přírodě, práce se zvířetem, to je o něčem jiném než sedět v kanceláři. "

Zabrousíme i do historie rybníků a rybaření. Málokdo třeba ví, že původní forma kapra byla říční. To prozradí Jan Mraček ze zdejší Střední rybářské a vodohospodářské školy Jakuba Krčína z Jelčan.

Jan Mraček,  foto: Ivana Vonderková
"Říční forma kapra se nacházela i v Podyjí. Při nájezdech Římanů, kteří se dostali až k Dunaji, je tam chytali a nechali si je vozit do Říma jako pochoutku. Tehdy to byla výsada šlechty a bohatých. V 15. a 16. století už se na rybnících nějakým způsobem hospodařilo, ale většina ryb, které se vylovily, putovala hlavně do Vídně a na jiná místa. Až teprve koncem 18. století a začátkem 19. století se dostával kapr do povědomí a na stůl i obyčejných lidí."

Dozvíte se zajímavosti o jihočeských rybnících a rybníkářích. Třeba to, že se rybník Svět jmenoval Nevděk. Když ho Jakub Krčín z Jelčan stavěl, měšťané zrovna nadšeni nebyli.

"Měšťané si nepřáli, aby tam nějaký rybník vůbec byl, protože se báli vytopení. Roku 1690 přišla voda, v roce 1890 se dokonce protrhla i hráz Světa. Proto byl rybník zmenšen na momentální výměru, ta je kolem 214 hektarů. Tehdy se rybník jmenoval Nevděk. Spousta lidí si myslí, že je to kvůli tomu protržení hráze, ale není to pravda. Nevděk se jmenoval proto, že ho nechtěli měšťané a byl tu střet zájmů,"

Kapří hranolky,  foto: Ivana Vonderková
přiblížil historii rybníka Jan Mraček. Možná vás překvapíme informací, že třeboňští kapři mají na hřbetě čip, který můžete, pokud budete mít na talíři opravdu třeboňského kapra, o vánocích hledat. Přidáme i oblíbený recept Jana Mračka. A také jednu třeboňskou specialitu, kapří hranolky.

Druhý svátek vánoční bude patřit zlatému fondu archivu Českého rozhlasu. Vybrali jsme několik vánočních zamyšlení a povídek mistrů české literatury - Karla Poláčka, Jaroslava Seiferta a Petra Šabacha.