Staročeský kuba – klasické vánoční jídlo
V minulosti nesměl chybět na žádném štědrovečerním stole. Dnes se vrací jako polední bezmasé jídlo, protože podle zvyku se nemá jíst do štědrovečerní večeře žádné maso.
Historie houbového kupy sahá až do pohanských dob. Staří Slované měli houby v úctě a považovali je za posvátnou surovinu. Samotný kuba byl spíše jídlo chudého lidu zmítaného válkami a častými hladomory. I když houby v Čechách nekonzumovali zdaleka jen chudí lidé. Původ tohoto pokrmu bývá připisován Jihočechům. Jídlo se postupně rozšířilo do celé země a stalo se tradičním vánočním pokrmem. Podle tradice se totiž nesmí jíst na Štědrý den až do večera maso, aby lidé spatřili zlaté prasátko.
Příprava kuby je velmi jednoduchá, rychlá a snadná, zapotřebí jsou kroupy z ječmene a sušené houby. Chuť pokrmu dodává domácí sádlo a tradiční koření majoránka. Vzhledem k tomu, že kroupy jsou bohaté na minerální látky a tělu dodávají potřebnou energii, staročeské jídlo se dnes vrací do jídelníčku nejen na Vánoce.
Související
-
České Vánoce
Radio Praha International připravilo vánoční stránky, díky kterým se můžete seznámit s tradičním pojetím vánočních svátků či si vyzkoušet některé z klasických receptů.