Šance na zavedení korespondenčních voleb roste

Budou moci zahraniční Češi volit korespondenčně? A jaké vůbec jsou přednosti a nedostatky korespondenčních voleb, po kterých naši krajané tolik volají? - O tom se tento čtvrtek jednalo v Praze na semináři, který uspořádala senátní komise pro krajany. Zúčastnila se ho i Milena Štráfeldová

O zavedení korespondenčních voleb pro Čechy žijící v zahraničí se mluví už několik let. Donedávna však možnost zasílat volební lístky poštou politici odmítali. To připustil i náměstek ministra vnitra Vladimír Zeman:

"Ministerstvo vnitra mělo materiály o korespondenční volbě připravené už řádově před osmi lety a je schopno se k nim kdykoliv vrátit, pokud nastane politická vůle."

O nutnosti zavedení korespondenčních voleb začali politici vážněji uvažovat až po posledních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002. Do dolní komory parlamentu mohli tehdy poprvé volit i Češi žijící v zahraničí, ovšem způsob voleb na zastupitelských úřadech naprostou většinu potenciálních voličů odradil. Volit na ambasády přišly jen asi tři tisíce lidí. Krajané přitom poukazují na to, že jako občané ČR mají Ústavou dané právo volit a že korespondenční volby jsou běžné v řadě vyspělých zemí světa. Podle Čechoameričana Oldřicha Černého, předsedy Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, by korespondenční volby měly být umožněny i na území Česka:

"Je to velké usnadnění, já to znám z ciziny, jak je to důležité třeba pro lidi ve Švýcarsku. Nejméně polovina z nich volí korespondenčně. Já dost dobře nechápu, že se tomu někteří legislativci brání. Je opravdu velmi důležité pro větší zájem lidí zde v Čechách, aby korespondenční volba byla pro všechny."

Korespondenční volby však v sobě mají podle legislativců i určité riziko. Jaké - to vysvětluje jeden z autorů volebního zákona, vedoucí Katedry teorie práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Prof. Aleš Gerloch:

"Je třeba rozšiřovat způsoby hlasování tak, aby se co nejvíce umožnilo vykonávat volební právo. Sem tedy patří i možnost korespondenčního hlasování, která je poměrně rozšířená v řadě evropských zemí, i když je to poměrně čerstvá záležitost. Na druhé straně je třeba vidět, že nejde jenom o princip všeobecnosti, ale máme zde i princip rovnosti volebního práva, přímosti, tajné hlasování - a to je třeba také zohlednit."

Jde především o to, aby každý člověk i v korespondenčních volbách hlasoval pouze jednou. Podle profesora Gerlocha by však mohly být zavedeny už při příštích parlamentních volbách v roce 2006. S tzv. poštovními volbami počítá návrh nového volebního kodexu, který připravuje ministerstvo vnitra. Svůj návrh korespondenčních voleb vypracovala i senátní komise pro krajany žijící v zahraničí. Předchozí návrh Senátu na jejich zavedení ale poslanci už jednou odmítli.