Sání odsouzen, kompetence se budou řešit

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, foto: MF DNES, 31.5.2005
0:00
/
0:00

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání byl odsouzen za sexuální kontakty s mladistvými a nezletilými dívkami ke dvěma a půl rokům vězení. Verdikt vynesl v pondělí Obvodní soud pro Prahu 2 navzdory tomu, že trvá spor soudu s ministerstvem spravedlnosti o právo rozhodnout o vydání Sáního ke stíhání v zahraničí.

Právník Hámida bin Abdal Sáního Josef Lžičař  (uprostřed) u Obvodního soudu v Praze 2,  foto: ČTK
Sání udržoval opakované sexuální kontakty s 16 dívkami, čtyřem z nich ještě nebylo 15 let. Poškozené podle soudu většinou pocházely z rozvrácených rodin a jejich výchova byla hrubě zanedbána. "To, že dívky nebyly v minulosti správně vychovávány, nezbavuje obžalovaného viny," zdůvodnila verdikt soudkyně Monika Křikavová. Obhájce Hámida bin Abdal Sáního Josef Lžičař poznamenal, že ho trest pro klienta nepřekvapil, proti rozsudku se ale odvolá.

"Postoj Obvodního soudu pro Prahu 2 byl znám od prvopočátku okamžiku nápady obžaloby na soud a předpokládám samozřejmě, že ani odvolání u městského soudu na stavu věci nic nemění."

Státní zástupce původně navrhoval trest pětiletý, své odvolání ale ještě zváží:

"Pokud se jedná o uložený trest, je poněkud nižší, než byl požadován obžalobou, ale zásadně musím říci, že nemám zásadních námitek. Samozřejmě ponechal jsem si lhůtu, nevyjádřil jsem se, dále je to na zevrubnějším zvážení o obdržení vyhotovení rozsudku."

Před objektivy fotografů se kryjí mladé ženy,  které pomáhaly shánět dívky členu katarské královské rodiny Hámidu bin Abdalu Sánímu,  foto: ČTK
S podmíněnými tresty odešly od soudu i tři mladé ženy, které podle policie Sánímu dívky sháněly. Dvacetiletým kuplířkám soud navíc uložil povinnost podrobit se sociálním a psychologickým programům nápravy a převýchovy.

Katarské úřady se zatím marně snaží převzít Sáního stíhání. Ministr spravedlnosti Pavel Němec sice ihned po podání obžaloby rozhodl o předání kauzy do Kataru, soud ale jeho rozhodnutí neakceptoval a označil jeho postup za nezákonný. Postup ministra prověřuje policie. Katar zaslal urgenci žádosti, kterou ministerstvo spravedlnosti v pátek doručilo na soud. Podle Křikavové však opakovaná žádost na jejím názoru nic nezměnila.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun uvedl, že Němec nevylučuje odvolání k nejvyššímu soudu, který by měl rozhodnout celý kompetenční spor:

"Chceme znát, zda ministerstvo spravedlnosti má nebo nebo nemá kompetence rozhodovat o předání trestní věci. Je to věc velmi rozporuplná a bude pro budoucnost velmi dobré, pokud se tato nejasnost v trestním řádu vyjasní a bude zřejmé, zda ministerstvo tyto kompetence má nebo nemá."

Jak v tomto a podobných případech postupovat by podle Dimuna mělo být zřejmé v řádu týdnů, nejvýše měsíců.