Šárka Záhrobská mistryní světa ve slalomu

Šárka Záhrobská, foto: ČTK

Šárka Záhrobská vstoupila do lyžařské historie. V pátečním slalomu speciál vybojovala pro ČR premiérové sjezdařské světové zlato. Odolala nejen ataku favorizovanějších soupeřek, ale i velkému psychickému tlaku, když do rozhodujícího 2. kola nastupovala z vedoucí pozice jako poslední.

Šárka Záhrobská,  foto: ČTK
Čerstvě dvaadvacetiletá reprezentantka vsadila ve švédském Are na tři disciplíny. 4. místo v superkombinaci hned na začátku ukázalo, že Záhrobská má formu. Úvodní kolo obřího slalomu dopadlo ještě lépe. Naše lyžařka zajela druhý nejrychlejší čas, ovšem v obrácené třicítce tento výkon nepotvrdila a propadla se na 12. pozici. Ctitelka Paula Coelha poté přiznala, že na medailovou situaci ještě nebyla psychicky připravena.

"Bylo to něco nového. První kolo se mi jelo uvolněněji. Snažila jsem se nervozitu nevnímat, ovšem zejména ve spodní části trati mi docházely síly a to potom člověk nemůže předvést techniku, kterou umí. Obří slalom je silová disciplína, musím mít trpělivost a ono to půjde pomalu nahoru."

Těžko říct, čemu Šárka říká pomalu nahoru, neboť už za tři dny měl přijít její velký den D. Zatímco kombinační slalom stavěl otec a trenér v jedné osobě Petr Záhrobský, branky do slalomu speciál vytyčili rakouský a francouzský trenér. Samotný Záhrobský z toho velkou radost neměl.

Šárka Záhrobská,  foto: ČTK
"Slalom speciál bude jednoduchý. Spíše to bude o fyzické kondici, protože to bude dlouhé. Pojedeme ho naplno, pokusíme se o medaili, ale jestli to vyjde, to je otázka."

Jeho dceři totiž vyhovují spíše složité tratě s přesazenými brankami, ovšem žádná taková se v pátečním závodě nevyskytovala. I proto se Záhrobská před startem vyhýbala prognózám na celkové pořadí.

"Nemám před sebou žádné konkrétní umístění. Chci to sjet na maximum a pak je jedno, jestli jste první, třetí nebo dvanáctý. Hlavní je, aby člověk neměl žádné rezervy."

První kolo však sjela bezchybně a především v dokonalém rytmu, což jí zajistilo vedoucí pozici před největšími favoritkami - domácí hrdinkou šampionátu, Švédkou Anjou Parsonovou i letošní slalomovou suverénkou, Rakušankou Marlies Schildovou. Záhrobský se přesto držel ve výrocích zpátky a spíše maloval čerty na zeď.

"Varoval bych před natěšením. Druhé kolo se jede v obráceném pořadí, trať bude měknout, což je nepříjemné. Nic není hotovo, Šárka pojede pod velkým tlakem. Já budu skromný, když to vyjde do šestého místa, tak budu spokojený."

Šárka Záhrobská,  foto: ČTK
Otec byl opravdu skromný, neboť Šárka se s nastalou situací tentokrát vyrovnala bravurně. V cíli měla náskok 11 setin sec před druhou Schildovou. Své pocity bezprostředně po dojetí shrnula takto.

"Samozřejmě člověk se snaží na sebe nepustit tu atmosféru. Věděla jsem, že musím jet naplno, protože ostatní holky jely na hraně, ale přece jenom mám ve slalomu větší zkušenosti, než v obřáku. Tam to pro mě byla úplně nová zkušenost, být tak vysoko po 1. kole"

To, že vstoupila do historie, jako první česká sjezdařská mistryně světa si Záhrobská v prvních okamžicích příliš neuvědomovala, ovšem štěstí z ní doslova tryskalo.

"Já o tom nepřemýšlím tak, že jsem to dokázala první v historii. Povedlo se mi to, jsem spokojená, protože jsem ze sebe vyždímala maximum a to stačilo na 1. místo."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio