Sdruženář Churavý 20 sekund od medaile

Foto: ČTK

Zimní olympiáda prožila ticho před bouří. Alespoň z českého pohledu, neboť o víkendu se očekává závěrečný atak v podání Šárky Záhrobské, Ondřeje Banka a především Lukáše Bauera. Ve čtvrtečním programu uspěl 5. místem sdruženář Pavel Churavý, naopak ženská běžecká štafeta totálně selhala.

Pavel Churavý vyrovnal 5. místem historické maximum české reprezentace v severské kombinaci v závodech pod olympijskými kruhy. Zatímco zkušený 32letý rodák z Liberce mohl být s výsledkem maximálně spokojený, rozhodčí resp. jury si tento závod za rámeček nedá. Svými rozhodnutími nejprve o opakování skoku a posléze vysláním nejsilnější skupiny do absolutně neregulérních podmínek předvedla svou totální nekompetentnost. Jedním z těch, kteří na tanečcích v podání jury vedené Němcem Ulrichem Wehlingem vydělali, byl český reprezentant Tomáš Slavík.

Pavel Churavý,  foto: ČTK
"Pro mě by tím původním skokem závod skončil, s tím se opravdu moc dělat nedalo. Začal poletovat sníh, chvílemi hodně foukalo zezadu, teď to kolo bude také neregulérní."

Pavel Churavý se po jury znehodnoceném skoku vydal do běžecké stopy z osmé pozice. O medaili nemohla být řeč, neboť vedoucí trio mělo vepředu příliš velký náskok, ale Churavý byl v jedenáctičlenné skupince velmi aktivní a s konečným 5. místem byl pochopitelně spokojený.

"Zaplať pánbůh se to nakonec povedlo. Takže spokojenost."

Foto: ČTK
Úplně opačné pocity než Churavý měla po projetí cílem česká běžecká štafeta. Kvarteto Nývltová, Rajdlová, Janečková, Skalníková skončilo na ostudné 13. příčce, když porazilo pouze Ukrajinu, Slovinsko a domácí Kanadu. Trenér Jiří Šimůnek se snažil své svěřenkyně omluvit jejich zdravotními problémy.

"Porazili jsme tři štafety, to není nic moc. Po tom, co se tady zdravotně prožilo to ani jinak nešlo. Tři úseky byly slušný, ten poslední bohužel..."

Poslední úsek jela dodatečně donominovaná Eva Skalníková, která se propadla hluboko do pole poražených.

"Dostala jsem za úkol, abych se držela těch, co mě dojedou. To se mi bohužel moc nedařilo, prostě nemám na to."

Foto: ČTK
Česká sportovní veřejnost zatím stále nerozdýchala hokejový propadák. Čeští hokejisté svou čtvrtfinálovou porážkou od Finska završili krajně nepovedený čtyřletý olympijský cyklus, během kterého se na vrcholných akcích sezóny ani jednou nedostali na stupně vítězů. U posledních tří krachů byl v pozici kouče Vladimír Růžička, který zatím odmítá ze špatných výsledků vyvodit osobní odpovědnost a chystá se české mužstvo vést i na květnovém MS v Německu.

"Já se tím nezabývám. Udělal jsem všechno pro to, abychom postoupili do semifinále a to se nepodařilo. Je to stejný neúspěch, jako loni ve Švýcarsku."

Českému hokejovému výběru se zatím příliš nedaří zvládnout výměna generací.

"Moc mladých hráčů nemáme a asi v budoucnu budeme mít problémy. Musíme s tím ale něco dělat a ne si jen sednout k novinám a vyprávět, jak je náš hokej špatný."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio