Sdružení nezávislých kandidátů se sloučilo s Evropskými demokraty

Na české politické scéně vznikla nová středopravá politická strana, která chce uspokojit frustrované voliče. Jejím základem je strana Evropští demokraté a Sdružení nezávislých kandidátů, jejichž zástupci se dosud uplatňují v komunální a evropské politice a do parlamentní politiky nezasahují. Podle informací, které zjistil Vilém Faltýnek, by se rádi ve volbách v příštím roce dostali i do poslanecké sněmovny.

Strana SNK-ED (Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté) se voleb v roce 2006 zúčastní ještě předtím, než 1. řádný sněm na jaře 2007 zvolí orgány strany. Do té doby stranu povede předseda ve spolupráci s třemi místopředsedy.

"Do volby předsedy bude vedoucí osobností politický lídr, který bude novou stranu reprezentovat navenek a dovnitř. Politickým lídrem budu já a budu také vedoucí osobností volební kampaně pro volby do poslanecké sněmovny za úzké spolupráce s krajskými lídry,"

říká europoslanec Josef Zieleniec, který ovšem sám do sněmovny kandidovat nemůže. Oslovený Pavel Telička nabídku nové strany na vedoucí místo v kandidátce odmítl. Postavení strany SNK - ED na politickém spektru charakterizuje Jan Kasl:

"V tom pravém středu, ve středopravém politickém spektru. V konzervativně liberálním smyslu se cítíme být postaveni na konzervativních základech s liberálním myšlením. myslím, že ED představuje ten liberálnější proud uvnitř toho spojení, SNK je spíš tradičnějším, konzervativnějším. Čili je to konzervativně liberální zaměření, pravý střed."

Odkud odvozuje SNK-ED naději na úspěch ve volbách? Podle průzkumu, kterí si v říjnu strana zadala, je v České republice velké množství frustrovaných voličů, kteří nenacházejí stranu, které by rádi dali hlas. Josef Zielniec říká:

"Česká politická scéna potřebuje změnu. Největší vládní strana, před dynamiku, kterou vláda má, nemá před sebou prostor pro změny, které veřejnost očekává. Především pro změny týkající se hospodářských reforem a změny politického stylu. Stejně je zřejmé, že se vyčerpává ODS jako největší opoziční strana, aniž by předkládala alternativu pro změnu. Soustřeďuje se na extrémní projekty a na styl, který čím dál víc odrazuje velkou část veřejnosti."

Dalším příslibem je úspěch koalice obou stran ve volbách do Evropského parlamentu. Igor Petrov z Evropských demokratů dodává:

"Potkávám se denně s lidmi jak jako starosta čtyřicetitisícového města tak jako senátor za senátní obvod z Moravskoslezského kraje a denně slýchám o tom, že lidi už pomalu přemýšlejí, jestli vůbec mají jít k volbám, poněvadž nemají koho volit."

Z průzkumu, který si vznikající strana nechala vypracovat mezi 1500 respondenty, podle Jana Kasla vyplývá, že 24 procent lidí by volit šlo, ale neví koho, i s rizikem, že jejich hlas propadne:

"Z těch témat, která tuto voličskou skupinu zajímají, jsou to za prvé korupce a za druhé nezaměstnanost, to jsou dvě témata, která mají 93 procent zájmu."

Na tato témata se mimo jiné strana zaměří v předvolební kampani.