Se štítem a na něm

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Fotbalisté Slavie Praha mají velmi blízko k historickému postupu do Ligy mistrů, když vyhráli 1:0 na hřišti favorizovaného Ajaxu Amsterodam. Naopak další český zástupce Sparta naději na postup již prakticky ztratil domácí prohrou 0:2 s londýnským Arsenalem. Přibližme si oba zápasy a dejme slovo některým jejich aktérům.

Foto: ČTK
Slávisté v Amsterodamu několikrát přežili šance soupeře. Především při penaltě kanonýra Huntelaara je podržel brankář Martin Vaniak. Naopak český tým sám z této standardní situace udeřil, když faul na Petra Jandu potrestal pravidelný exekutor penalt ve Slavii David Kalivoda. Ten přiznal, že si na penaltu věřil:

Foto: ČTK
"Nás to trénuje víc. Před zápasem jsme se ani nějak extra nebavili, ale ty, co jsem kopal předtím, se mi podařilo proměnit, takže jsem si věřil i teď. Standa Vlček mi podal balón, a tím mi dal i důvěru. Každopádně jsem strašně šťastný, že jsem ji proměnil a že jsme tady zúročili celou dřinu celého týmu."

Domácí se pak snažili za bouřlivé podpory diváků alespoň vyrovnat, ale marně. Obránce Marek Suchý po utkání prozradil, kdy mu během středeční pohárové bitvy bylo nejhůře:

"Samozřejmě při té penaltě, kdy nás 'Vaňous' skutečně podržel. I v první půli soupeř nedal něco, co se normálně dává, takže jsme měli trošku víc toho štěstíčka, ale šli jsme mu naproti. Myslím, že výsledek je pro nás suprový, ale pořád je to jenom poločas a bude se rozhodovat v Praze."

V odvetě, která se hraje 29. srpna v Praze na Strahově, mají slávisté velkou šanci poprvé v historii postoupit do hlavní soutěže.

To jejich odvěký městský rival Sparta si pravděpodobně zavřel dveře do Ligy mistrů hned v prvním utkání. Sparta dlouho hrála s anglickým favoritem vyrovnaný zápas, nastřelila dokonce tyč, ale pak svůj boj prohrála. V 72. minutě ji totiž vstřelil první gól Fabregas, po střetu s nímž se v prvním poločase zranil domácí kapitán Řepka. Druhou trefu přidal v nastaveném čase Hleb. Zápas hodnotí autor nastřelené tyče, útočník Jan Rezek:

Foto: ČTK

Zdeněk Pospěch ze Sparty  (vpravo) proti Tomáši Rosickému z Arsenalu,  foto: ČTK
"Teď už je fotbal tak vyrovnaný, že opravdu se dá hrát proti každému. Trenér nás nabádal k tomu, že v televizi anglická liga vypadá rychlejší než je a že se proti nim dá hrát, když jim nedáme prostor. Já myslím, že těch 50, 55 minut jsme to plnili docela dobře, ale pak tím, že jsme ztráceli laciné balóny, nám docházely síly. Já si ale myslím, že to byl docela dobrý zápas, í když vlastně jakoby k ničemu, no."

Sparta vyšla naprázdno a před odvetou za dva týdny má k postupu do milionářské soutěže výrazně dále než soupeř. Záložník londýnského týmu a zároveň kapitán české reprezentace Tomáš Rosický viděl utkání takto:

"My jsme věděli, že nás tady čeká velice těžký zápas, a to se potvrdilo. Sparta hrála velice dobrý zápas do nějaké pětapadesáté, šedesáté minuty, kdy odešla fyzicky. Ten začátek ale hráli velice agresivně, což se dalo očekávat, protože to je zápas, kdy se hraje, dá se říct, prakticky o všechno. Pak ale bylo vidět, že Sparta našemu tempu nestačí, odešla fyzicky a my jsme to dokázali využít. Jednou nohou jsme teď v Lize mistrů."

Tomáš Rosický se vrátil na Letnou poprvé jako soupeř Sparty. Diváci mu přichystali skvělé přivítání a reprezentační kapitán přiznal, že to pro něj bylo hodně emotivní.

klíčové slovo:
spustit audio