Sebe udání českých umělců za písně o marihuaně

Publicista Jiří X. Doležal vychází z budovy Obvodního ředitelství policie pro Prahu 7, kde byl 2. července společně s několika umělci a hudebníky oznámit, že se pravděpodobně dopustil trestného činu, foto: CTK

Odnětím svobody až na pět let může být potrestán pachatel, který svádí mladistvé ke zneužívání návykových látek, zvláště spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem. Takové je znění novely protidrogového zákona v České republice. Proti tomuto znění se vzbouřili někteří známí hudebníci, kteří ve svých písních zpívají například o marihuaně. Na protest proti údajné cenzuře se rozhodli podat sami na sebe trestní oznámení. Podrobnosti přinesl kolega Mikuláš Kroupa.

Publicista Jiří X. Doležal vychází z budovy Obvodního ředitelství policie pro Prahu 7,  kde byl 2. července společně s několika umělci a hudebníky oznámit,  že se pravděpodobně dopustil trestného činu,  foto: CTK
Novela protidrogového zákona, která podle mnohých umělců porušuje svobodu slova, vstoupila v platnost 1. července. Tento den na protest uspořádala skupina hudebníků koncert, na kterém vystoupily skupiny, které ve svých písních zpívají o drogách. Na základě právě tohoto vystoupení podali jednotliví hudebníci sami na sebe udání ze spáchání trestného činu. Jedním z nich je i Michal Ambrož z kapely Hudba Praha, která vystoupila na zmíněném koncertu s písní Marihuana.

"My se domníváme že tato novela je protiústavní a porušuje svobodu slova. Jelikož jsme mediálně známe tváře, a máme určité signály o tom, že se nám kvůli našim koncertům nic nestane, považujeme toto udání za ukázku, aby i ostatní nemohli být podle tohoto zákona souzeni a odsouzeni."

Hudebník Michal Ambrož, publicista Jiří X. Doležal ani další dvě desítky muzikantů, kteří se udali na obvodním ředitelství policie pro Prahu 7 kvůli tomu, že porušují zákon o šíření toxikomanie, zadrženi nebyli. A jak to vypadalo přímo na policii, kde se tlačilo více než dvacet novinářů?

"Pusťte mě, já se chci udat. Dobrý den. ... Policie: Dobrý den, máte nějaký problém. ... Chceme podat na sebe trestní oznámení za šíření toxikománie. Tady to máme písemně. .... Policie: Dobře, ale mohu vás poprosit, zda-li bychom tedy mohli jít vedle do klidu. ... Ale ano, to bude nejlepší..."

Mezi umělci, kteří se udali na policii, byl například i František Horáček známý pod jménem Jim Čert za píseň Everybody smoking marihuana. Osobně se na policii udal i DJ Tráva za to, jaké má jméno. Policie hudebníky vyslechla. Co se bude dít dál, je v rukou vyšetřovatelů. Ovšem ti naznačili, že pravděpodobně umělci nic nespáchali, protože šíření toxikománie by museli spáchat prostřednictvím tisku, rozhlasu nebo televize.