Šéf NBÚ Jan Mareš odstoupil z funkce

Jan Mareš, foto: ČTK

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš rezignoval ve středu na svou funkci. S největší pravděpodobností tak předešel svému odvolání, které už dříve naznačil premiér Jiří Paroubek. Ministři Marešův odchod vítají. Výběr jeho nástupce však podle premiéra potrvá i několik týdnů. Do té doby úřad povede náměstkyně NBÚ Zdeňka Jůzlová.

Jan Mareš,  foto: ČTK
Mareš o křeslo šéfa úřadu, který sleduje bezpečnost státu, přišel kvůli svým kontaktům s Vladimírem Větrovcem. Ten patří k okruhu lidí kolem konkurzního soudce Berky, stíhaných pro zločinné spolčení a rozsáhlou hospodářskou kriminalitu. Z policejních odposlechů, které nedávno zveřejnila Česká televize, vyplývá, že Mareš se s Větrovcem domlouval na možných kontaktech s prezidentskou kanceláří. Spojení bezpečnostních sil s podsvětím dlouhodobě kritizuje místopředseda ODS Petr Nečas.

"Část bezpečnostních ale i speciálních policejních složek je příliš úzce navázána na organizovaný zločin. A také se ukazuje, že část těchto složek je velmi úzce spjata s částí vládní garnitury sociální demokracie."

Mareš sice své kontakty s organizovaným zločinem popíral a tvrdil, že s Větrovcem byl ve styku v době, kdy ještě nebyl podezřelý z trestné činnosti. Premiér Paroubek však už v pondělí naznačil, že uvažuje o jeho odvolání. Mareš mu předešel jen několik hodin před středečním zasedání vlády:

"Vláda vzala na vědomí rezignaci Mgr. Jana Mareše na funkci ředitele Národního bezpečnostního úřadu s tím, že tato rezignace nabývá platnosti okamžitě,"

potvrdil Jiří Paroubek. Mareš podle něj své odstoupení zdůvodnil neustálými mediálními tlaky na svou osobu a na NBÚ. To k jeho rezignaci uvedla i mluvčí Úřadu vlády Lucie Orgoníková:

Zdeňka Jůzlová,  foto: ČTK
"Podal ji, aby nepoškodil dobré jméno Národního bezpečnostního úřadu."

Podle ministra obrany, unionisty Karla Kühnla byla však rezignace Jana Mareše nezbytná.

"V čele Národního bezpečnostního úřadu dost dobře nemůže stát někdo, jehož integrita je zpochybněna. Ať už právem nebo neprávem, to se teprve musí ukázat, ale to zpochybnění je vážné."

Národní bezpečnosti úřad po Marešově rezignaci dočasně povede jeho náměstkyně Zdeňka Jůzlová. Výběr nového kandidáta může trvat i několik týdnů. Podle premiéra Paroubka kandidátem musí být člověk, který NBÚ vrátí důvěryhodnost. S tím souhlasí i místopředseda vlády Zdeněk Škromach:

"Myslím, že teď bude důležité, aby jeho nástupce dokázal překonat pochybnosti, které momentálně vznikly. Protože samozřejmě pracují s mnoha citlivými daty a je potřeba, aby byla jistota, že skutečně tam nedochází k úniku informací."

Podle politiků vládní koalice i opozice bude muset v Národním bezpečnostním úřadu proběhnout také prověrka možných důsledků, jaké mohou kontakty Jana Mareše s kriminálním prostředím do budoucna mít.