Simultánka na Hluboké
Do Hluboké nad Vltavou zavítal v neděli prezident Václav Klaus. A nebyla to žádná oficiální návštěva, ani využití jarního, slunečného počasí k návštěvě tamního novogotického zámku. Cílem prezidentovy cesty byl šachový zápas a setkání s jeho hlavním protagonistou.
"Konkrétně výhrady Ruska vůči protiraketové obraně jsou podle mně, a řekl bych celé opozice, bezpředmětné pro ruskou bezpečnost. Skutečný problém by znamenala například snaha Ukrajiny nebo Gruzie vstoupit do NATO. Radary v Polsku a v České republice nikoliv."
To, že hlava českého státu v některých otázkách souhlasí s Kasparovem coby kritikem poměrů v Rusku, by podle Václava Klause nemělo mít vliv na oficiální vztahy České republiky a Ruska:"My jsme svobodná země, a myšlenka, že bychom se nemohli setkávat s někým z ciziny, to snad platilo za komunismu, ale dneska už to opravdu neplatí."
Svému synovi Václav Klaus samozřejmě fandil:
"Já jsem objížděl kdysi s oběma syny žákovské a dorostenecké šachové turnaje, vozil jsem je tam blahé paměti Trabantem někdy před pětadvaceti lety. Takže oni ty šachy docela umějí."
Tentokrát si s Garri Kasparovem nezahrál ani senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa:
"Já jsem s Garri Kasparovem hrál před půl rokem v Mündenu a uhrál jsem 14 tahů. Tak jsem chodil a chlubil jsem se tím. Pak mi ale jeho manažér řekl, že on viděl, jak hraju, tak mě nechal chvilku jezdit po šachovnici, a pak mě zaříznul."
S Garri Kasparovem si ale zahráli bankéři a další sponzoři jeho pobytu na jihu Čech, stálo je to mimochodem od 80 do 150 tisíc korun, ale také mladí šachisté. Jedním z nich byl Jindřich Mann z Tábora. Sedmnáctiletý mladík reprezentuje občanské sdružení Nahlas, které pomáhá lidem s pneumokokovým onemocněním. Sám Jindřich toto onemocnění před deseti lety překonal. Před zasednutím k šachovnici Českému rozhlasu řekl:"Svůj životní boj jsem vyhrál v sedmi letech, když jsem onemocněl tímto onemocněním, a teď si mohu dovolit prohrát s šachovým velmistrem. Očekávám agresivní hru z jeho strany a já se budu snažit uhrát co nejvíce tahů."
Mezi Kasparovovy soupeře patřil i syn prezidenta Jan Klaus a syn ministra Václav Říman, kteří zůstali v závěrečné trojici. Ta dokázala odolávat přes pět hodin. Jako první vypadla jedenáctiletá školačka z Veselí nad Lužnicí Jana Maříková, která byla nejmladší účastnicí exhibice. Rakušan Alexander Klinker vydržel 5 a půl hodiny.