V obci Ořech vyrostly obří šachy

Foto: Agentura Dobrý den

Obří šachy stojí v obci Ořech nedaleko Prahy. Hrát tuto královskou hru by však s nimi šlo jen těžko. Na posunutí třímetrového krále, který váží ke dvou tunám, potřebujete jeřáb. Jejich tvůrci už nestihli aktuální vydání české verze Guinnessovy knihy rekordů, ale zápis mají jistý.

Foto: Agentura Dobrý den
Černé a bílé figurky králů, královen, střelců, koní, věží i pěšáků stojí v obci Ořech ve zdejším lanovém centru. A jsou to opravdoví obři, uvedl v rozhovoru Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den.

"Každá figurka váží v průměru 1,5 tuny. Když jsme změřili černého krále, tak jeho výška je 291,5 centimetru. Figurek je 32 a celková hmotnost celé soupravy vychází na 48 tisíc kilogramů."

Z čeho jsou figurky vyrobené?

Foto: Agentura Dobrý den
"Když jsem byl jako rozhodčí v Ořechu, kde ty šachy vznikly, tak tam přišla paní a říkala chlapům, co to vyráběli: kdyby jste raději postavili barák. Takže to je odpověď, protože byly použity stavební materiály jako jsou cihly, ytongové desky, beton, železobeton, štuky a tak dál. Takže taková stavební práce."

Kdo je autorem nápadu a kdo na vše dohlížel?

"Nápad se zrodil v hlavě inženýra Vladimíra Glasera. Poznal jsem ho až na místě, ale na první pohled je to pán, který má rád Karlštejnsko a proto vymyslel tento fór. Dnes jsou šachy kompletně vystaveny v Ořechu, ale brzy se rozjedou. Každá figurka má na sobě znak města či obce, kde bude umístěna, jedna bude v Karlštejně, druhá v Ořechu a tak dál. Turisté na Karlštejnsku budou voděni pomocí letáčku a propagačních materiálů po těchto figurkách a budou mít za úkol dát dohromady celou šachovnici tím, že ji navštíví. Šachovnici nevyráběl sám pan Glaser, jeho hlavním pomocníkem byl pan Miloš Kotrba. Ten strávil asi nejvíc kolem práce s betonem a cihlami. Pomáhalo mu 20 studentů, kteří se tu pravidelně střídali. Šachy se vyráběly od poloviny června do 27. října."

Na pultech knihkupectví už lidé najdou nové vydání české verze Guinnessovy knihy rekordů pro rok 2011. Jak dodal Luboš Rafaj, šachy se však do ní nestihly dostat.

"Zatím čekají v české databance rekordů agentury Dobrý den. Ale máme v knize rekordů prázdnou stránku, do které jsme schopni vlepit každý nový rekord a potvrdit ho razítkem, takže originální výtisk České knihy rekordů je už i se zápisem karlštejnských šachů."

Devadesátiletá Zdena Šnoblová pokřtila skokem do bazénu české vydání knihy Guinness World Records 2011,  foto: ČTK
Vy jste právě křtili novou českou verzi Guinnessovy knihy rekordů. Byl i při křtu nějaký rekord?

"Ano, přijela jedna česká rekordmanka, devadesátiletá paní, která skáče šipky do bazénu."

A právě devadesátiletá Zdena Šnobrová se postarala o netradiční křest knihy rekordů - skočila s ní do bazénu. Kolem 80 procent rekordů je v knize zcela nových. Objevuje se tu například sběratel Ladislav Šejnoha, který má největší sbírku autobusových jízdenek na světě - 200 tisíc jízdenek z 36 zemí.