Skokan na lyžích Matura ukončil kariéru

Jan Matura, foto: ČTK

Skokan na lyžích Jan Matura je další z lyžařských osobností, pro které byla uplynulá zima ve vrcholovém sportu poslední. Král bílé stopy z roku 2013 ukončil kariéru a napodobil tak slalomářku Šárku Strachovou a běžce Lukáše Bauera.

Jan Matura,  foto: ČTK
K vrcholům jeho dvaceti sezon ve Světovém poháru patřil rok 2013. Vyhrál dva závody v Sapporu, na letech v Harrachově skončil druhý a třetí. Celkově obsadil v SP desáté místo a díky tomu byl vyhlášen nejlepším tuzemským lyžařem. "To jsou největší úspěchy, které mi navždy zůstanou v paměti. A taky si cením čtvrtého místa s týmem z MS v kombinaci," připomněl Matura v rozhovoru pro ČTK.

Matura plánuje ještě tři exhibice

V 37 letech už patří ve Světovém poháru k nejstarším a v uplynulé zimě se mu ani trochu nedařilo. Poprvé v kariéře za zimu neměl na kontě ani bod. "Pořád jsem věřil, že to může ještě jít, ale bod jsem nezískal do samého závěru. I když skoky na nějaké úrovni pořád šly, ale ve svěťáku to nebylo ono,"řekl. Při závěrečných letech v Planici tak věděl, že na vrcholné úrovni se z nájezdu spustí naposledy. "Už cítím, jak kolena a záda trpí daleko víc než před lety,"řekl.

Ještě ale plánuje třikrát skákat v létě na rozloučenou - na exhibici v Lomnici nad Popelkou, v Kontinentálním poháru ve Frenštátu pod Radhoštěm a na letním mistrovství republiky na Ještědu. "Pokud se vejdu do kombinézy," vtipkoval.

Na kontě má 265 startů ve Světovém poháru

Jan Matura,  foto: Tadeusz Mieczyński,  CC BY-SA 3.0
Lákadlem byly únorové olympijské hry v Pchjongčchangu. "Měl jsem to hodně v hlavě, ale už to postrádalo drajv, který bych si představoval. Mám rodinu a člověk musí přemýšlet jinak, než bláznivě věřit a doufat, že to půjde," konstatoval Matura. Při ohlédnutí za kariérou si mohl říct, že jeho skákání mělo smysl. "Ve svěťáku jsem v kariéře porazil všechny skokany, co za mé éry skákali - Ahonena, Schlierenzauera i Malysze. Každého z nich," konstatoval.

Celkem má na kontě 265 startů ve Světovém poháru a jeho osobním rekordem na mamutích můstcích je let dlouhý 224,5 metru. "Chtěl jsem to aspoň zaokrouhlit nebo dát 230, ale nepřálo mi ani štěstí,"řekl Matura, jehož rozhodnutí skončit uspíšila také další úprava pravidel. "Skokani jsou zase čím dál hubenější," dodal. Na památku má doma kombinézu po výhrách v Sapporu a taky lyže.