Slavnosti husí v Boskovicích

Klasicky upečená husa
0:00
/
0:00

Kejhání hus a vůně pečínky se o víkendu nesly Boskovicemi na Blanensku. Konaly se zde totiž obnovené husí slavnosti, které nabízejí vše, co s touto drůbeží souvisí. Od výstavy živých exemplářů až po ochutnávku specialit z jejich masa. V Boskovicích natáčel Jaromír Marek.

Boskovické husí slavnosti jsou vlastně jakousi obnovenou tradicí. Podnět k nim vzešel před pěti lety od místních muzejníků. Proč? Pokračuje Přemysl Reibl z Národního zemědělského muzea.

"Já jsem před pár lety vyčetl v jedné hodně staré publikaci o Boskovicích, že se boskovičtí Židé zabývaly chovem husy pro Vídeň. Z Vídně sem jezdili Židé na letní byt a husy si zde objednávali. Postupem času se z toho stal poměrně zajímavý byznys. Řekli jsme si, že by nebylo špatné navázat na tuto tradici a organizovat husí slavnosti, abychom sem přilákali lidi."

Návštěvníci tak mohli zhlédnout i ochutnat vše, co s husami souvisí. Místní restaurace se nejen utkaly v soutěži o nejchutnější husí pečeni, ale pro návštěvníky připravily i speciální husí menu. A nejen to. Více ředitel boskovických kulturních zařízení Oldřich Kovář.

"Hned první den jsme otevřeli výstavu Všechny husy světa, která mapuje výskyt husí po celém světě. Výstava o tom, že není jen ta česká husa, kterou známe z pekáče. Sobota a neděle je věnována programu pro veřejnost, jarmak lidových řemesel a výrobků. Podařilo se nám zajistit husí krev,sádlo i husí játra. Návštěvníci si mohou koupit třeba chleba namazaný husím sádlem. Zkrátka vše, co souvisí názvem nebo obsahově s husami je součástí našeho programu."

Ne všechny plány se ale zatím organizátorům slavností podařilo vyplnit. Co tedy chystají do budoucna? To je otázka pro Přemysla Reibla.

"Když jsme připravovali první ročník, chtěli jsme uspořádat soutěž o vázání mašlovaček z husích brků, soutěže draní husího peří, ale záhy jsme zjistili, že jsou to tak specifické dovednosti a soustřeďují se jen ve vybraných obcích či mikroregionech daleko od Boskovic, že jsme to nakonec vzdali. V touze po originalitě jsme chtěli pořádat i soutěž o nejvěrnějšího dvojníka Gustáva Husáka, ale v rámci velmi korektních husích slavností nám to nakonec přišlo trochu politicky nekorektní. Ani jednu z myšlenek nezavrhujeme a, po letošním ročníku, kdy návštěvnost byla nad očekávání, se pokusíme v příštím roce i takovouto recesistickou akci podaří uspořádat."