Sliby se mají plnit
Kvůli nutnosti sehnat desítky miliard na úhradu povodňových škod bude muset česká armáda asi na čas zapomenout na nové nadzvukové letouny. Tento fakt ale nebude podle pozorovatelů spojencům v NATO zatím příliš vadit. Praha chce ale také šetřit na boji s mezinárodním terorismem, a to, jak uvádí Zdeněk Vališ, už může vyvolávat údiv.
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík minulý týden překvapivě oznámil, že kvůli nedostatku financí nevyšle Česko do války s terorismem třetí vojenskou jednotku. V Afganistanu zatím působí dvě stovky příslušníků české polní nemocnice. Dalších více než dvě stě českých vojáků z jednotky protichemické ochrany je umístěno na americké základně v Kuvajtu. Tentokrát měli do Afganistanu odcestovat na žádost Američanů elitní průzkumníci. Nasazení těchto příslušníků speciálních sil slíbila ještě Zemanova vláda.
Nyní se ale spojenci dozvídají, že česká armáda je sice připravena jednotku vyslat, existuje prý i politická vůle, ale ekonomické náklady na její nasazení ve chvíli, kdy jsou zdroje potřeba jinde, by byly jen těžko ospravedlnitelné. Má to jistě svou logiku. Většina českých občanů bezesporu přivítá s uspokojení jak odložení nákupu stíhaček, tak zprávu o tom, že republika do Afganistanu další vojáky nepošle. Byla by to přece marnotratnost vyhazovat v této době do vzduchu peníze kvůli nějaké vzdálené Tramtárii. A vojáci ať pomáhají doma čistit krajinu od všelijakých naplavenin, ať opravují a budují mosty v jižních Čechách.
Že si už brzy připomeneme první výročí obludného teroristického útoku na Spojené státy? Ale vždyť i my jsme si v uplynulých dnech prožili naše české 11. září. Seriózní týdeník Ekonom dokonce použil toto obrazné přirovnání jako doprovodný text k fotografii vodou zdevastovaného pražského Karlína. Limity novinářské nadsázky jsou samozřejmě různé. Jenže soudní pozorovatelé se určitě shodnou, že srovnávat přírodní středoevropskou pohromu s chladnokrevným a cílevědomým zabijáctvím je očividným nesmyslem. Před celosvětovým terorismem ostatně nelze lidi někam evakuovat. To snad ani není nutné rozvádět.
Proto se také Česká republika vloni ústy premiéra Miloše Zemana zcela jednoznačně přihlásila o svůj díl odpovědnosti v protiteroristické koalici. A vláda pak opakovaně dávala najevo, že českou účast ve světové válce proti terorismu nelze považovat za nějaký zbytečný luxus. To když například opozice odmítala v parlamentu schválit vládě vydání dluhopisů a tlačila ji k tomu, aby vysílání českých vojáků do bojových akcí financovala pouze z běžného státního rozpočtu. Tehdy ale šlo o více než jednu miliardu korun.
Nyní je ve hře mnohem menší suma. Vyslání průzkumníků do Afganistanu by stálo nějakých dvě stě miliónů korun. Všichni politici jistě moc dobře vědí, že najít tyto peníze na splnění spojeneckého závazku prvořadé důležitosti by neměl být žádný problém. Nicméně to vypadá tak, jako by vláda v této vypjaté době, navíc pár týdnů před komunálními a senátními volbami, nechtěla příliš dráždit voliče a nahrávat opozici na úspěšnou populistickou smeč. Za vycouvání ze spojeneckého slibu kvůli dvěma stovkám ušetřených miliónů ovšem zaplatí ztrátou prestiže celá země.