Slovanská epopej se zatím z Moravského Krumlova stěhovat nebude

Foto: ČTK

Slovanská epopej se zatím z Moravského Krumlova stěhovat nebude. Radnice na základě požadavku Muchovy rodiny dočasně zakázala manipulaci s dílem Alfonse Muchy. Na krumlovském zámku přitom už byli restaurátoři, kteří se chystali svinout první z obřích pláten. Zdá se, že o dvacítku monumentálních obrazů, které zachycují slovanskou historii se strhne soudní bitva.

Foto: ČTK
Ve sporu o vlastnictví se Praha a Muchova rodina opírají o různé dokumenty. Rodina argumentuje dohodou, kterou podepsal autor pláten Alfons Mucha a americký mecenáš Charles Crane. V té je údajně uvedeno, že obrazy budou darovány Praze pod podmínkou vystavění nové galerie. Praha se opírá o předávací protokoly k jednotlivým obrazům, ve kterých se údajně mluví pouze o důstojném vystavení epopeje. Jak vysvětlil starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý, Muchova rodina vlastnictví Prahy zpochybňuje.

Jaroslav Mokrý, foto: ČTK
"V darovací smlouvě z roku 1913 byla podmínka, že Praha postaví výslovně k tomu účelu zvlášť určený pavilon, kde se bude epopej vystavovat a tato podmínka nebyla splněna, takže ta darovací smlouva je platná, ale není právně účinná."

Vnuk John Mucha se chce u soudu domáhat určení vlastnictví. Soudy by podle něj měly vysvětlit řadu otazníků.

"Zda epopej patří Praze nebo rodině. Naši advokáti už pracují na jasné dokumentaci, která to celé rozjede."

John Mucha, foto: ČTK
"Ono to nejspíš vypadá, že se jedná o ležící pozůstalost. Půjde se dokonce snad i do rakousko-uherských zákonů, které platily v roce 1939, kdy se projednávala pozůstalost po Alfonsi Muchovi,"

dodává starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. S tím však v televizi Nova zásadně nesouhlasil pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha.

"Slovanská epopej byla namalována a objednána Charlesem Cranem u Alfonse Muchy pro hlavní město Prahu. On to nedaroval Praze, to dílo bylo normálně koupené pro Prahu. To znamená, že tam ani darovací smlouva býti nemohla."

Foto: ČTK
Praha se chce s Moravským Krumlovem na stěhování Slovanské epopeje domluvit, připravuje proto dopis. Pokud neuspěje, proti zákazu stěhování se odvolá. Vedení Jihomoravského kraje se naopak domnívá, že by epopej měla zůstat v Moravském Krumlově, který má na obrazy nezpochybnitelné právo.

Záměr přestěhovat epopej do Prahy a vystavit ji ve Veletržním paláci se setkal s ostrou kritikou části veřejnosti. Mnozí upozorňují na to, že Praha epopej nepotřebuje, protože je plná historických památek. Pro Moravský Krumlov by ale odstěhování díla znamenalo těžkou ránu. Krumlovští studenti proto uspořádali v neděli proti stěhování protest, uvedl svolavatel demonstrace Vojtěch Jelínek.

Vizualizace možné varianty pavilonu na pražské Letné, foto: ČTK
"Nesouhlasíme s rozhodnutím Prahy, protože to rozhodnutí je nemorální, nespravedlivé. Druhá věc je, že my jako Krumlov si děláme nárok na epopej, protože jsme ji zachránili. Kdyby tu epopej nebyla tolik let, kolik tu byla, tak už žádnou epopej náš národ nemá."

Zástupci Prahy tvrdí, že město chce postavit pavilon do pěti let. Uvažují o budově na Vítkově nebo o střízlivém pavilonu na Letné. Problém však bude zřejmě s penězi. Naproti tomu vnuk Alfonse Muchy John Mucha tvrdí, že se mu přihlásili dva investoři. Jak uvádí Hospodářské noviny, chce futuristickou budovou na Letné na místě bývalého Stalinova pomníku. Podle radních prý Muchův projekt vypadá, jako by na Letné přistálo UFO.