Sněmovna poskytne leteckým dopravcům záruky do půl miliardy USD

Poslanecká sněmovna v úterý schválila vládní návrh zákona, na jehož základě stát poskytne své záruky za škody způsobené provozem letadel při válečných a teroristických akcích. Obdobnou úpravu přijaly i ostatní evropské země. Pokračuje Kateřina Brezovská.

Na urychleném přijetí předlohy se již před dvěma týdny dohodli premiér Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Letecké společnosti se totiž ocitly na prahu krize kvůli tomu, že v souvislosti s teroristickým útokem na USA jim vypověděly pojišťovny připojištění letadel pro případ válečných rizik a teroristických akcí a připojištění odpovědnosti pro stejné případy. Potvrdil to ministr dopravy Jaromír Schling.

Pojišťovny například vypověděly smlouvy ČSA, podle kterých byl národní letecký dopravce pojištěn pro případ způsobení škody třetím osobám v důsledku válečné nebo teroristické události až do jedné miliardy USD. Jak uvedl ministr Schling namísto této částky pojišťovny ČSA nabídly jen 50 miliónů amerických dolarů.

"Pojišťovny snížily pojištění pro tyto případy na částku pouhých padesát milonů dolarů, což je z hlediska možných škod v případě událostí, které jsme viděli 11. září tohoto roku, částka naprosto nedostačující."

Na vypovězení smluv reagovali majitelé letadel i vlády jednotlivých zemí, které odmítají vpustit nedostetčně pojištěná letadla do svých vzdušných prosotor. Jak potvrdil poslanec za ODS Vlastimil Tlustý, proto sněmovna schválila návrh zákona ve zrychleném jednání.

"V této situaci, aby mohl být zachován letecký provoz, muselo to komerční pojištění být nahrazeno právě vládní zárukou."

Vláda do přijetí zákona garantuje všem osmi v České republice licencovaným leteckým dopravcům úhradu případných škod nad pojistnou částku, kterou pojišťovny snížily. Garance je omezena do konce října, pak má situaci řešit právě předložený zákon. Podle něho bude vláda poskytovat garance až do půl miliardy dolarů. Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.