Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu, peripetie však nekončí

Foto: Evropská komise

Poslanecká sněmovna ve středu schválila Lisabonskou smlouvu, která má reformovat Evropskou unii. Pro její přijetí hlasovalo 125 ze 197 přítomných poslanců.

Martin Bursík  (vlevo) a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
K sociálním demokratům, lidovcům a zeleným se připojilo zhruba 40 procent zákonodárců ODS, jejíž velká část se staví k dokumentu skepticky a buď svůj souhlas podmiňuje přijetím dalších zákonů nebo smlouvu odmítá úplně. Na své stranické kolegy před hlasováním ještě v úterý večer apeloval premiér Mirek Topolánek. Opakovaně zdůraznil, že obsahem smlouvy není nadšen. Připomněl však, že voliči ODS jsou převážně proevropští a dodal:

"Neratifikace nám nepřináší vůbec nic. Neexistuje-li totiž alternativa, tak jsme postaveni před rozhodovací proces buď ratifikovat Lisabonskou smlouvu a pohybovat se v tom prostředí, které je dáno, nebo – a o tom jsem také přesvědčen – se dostat v případě neratifikace na periferii."

Přestože ratifikační proces není ukončen a smlouva ještě musí projít nepřátelštěji naladěným Senátem, politolog Jiří Pehe to považuje za důležité gesto:

"Já si myslím, že jako gesto je to určitě důležité, že se ta zpráva rozletí Evropou, že Česká republika jako poslední země, která ještě nehlasovala o Lisabonské smlouvě, učinila ten první krok k ratifikaci tím, že smlouvu schválila Poslanecká sněmovna, takže určitě to pozitivní krok je a docela jistě to posílí jak české předsednictví, tak pozici premiéra Topolánka v rámci Evropské unie."

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Právě premiér bude muset svést boj i se senátory za ODS, jejichž odpor proti smlouvě je tužší, než u poslanců. Jaké jsou vůbec Topolánkovy šance?

"Samozřejmě v Senátu to bude mít premiér o něco těžší, už proto, že senátoři jsou více nezávislí na své straně, dalo by se říci, a také proto, že mnoho těch senátorů zcela otevřeně podporuje linii prezidenta Václava Klause. Nicméně pokud by v Senátu se našlo několik senátorů za ODS, a těch se určitě několik najde, neboť jedním z nich je například i vicepremiér Alexandr Vondra, který za schválení Lisabonské smlouvy tak trochu ručí, tak by v tom Senátu nakonec mohla smlouva projít,"říká Jiří Pehe.

Komunisté, kteří smlouvu sice z jiných důvodů, ale rovněž odmítají, mají v 81členném Senátu pouze tři zástupce. Je v něm ale až 33 členů ODS a jejich klub je obohacen i o některé ze 14 nestraníků. A to ještě nejsou všechny překážky – senátoři z řad ODS dávají najevo odhodlání obrátit se znova na ústavní soud, což by mohl udělat i prezident Václav Klaus. Politolog Jiří Pehe tomu však nepřipisuje příliš velkou váhu.

"Vyhlídky na to, že by ústavní soud tu smlouvu zamítnul nebo shledal ji ne v souladu s českou ústavou, jsou velmi malé. To ti lidé velmi dobře vědí a o nic jiného než o obstrukci a zpožďování celého toho procesu nejde, protože ústavní soud jenom těžko může rozhodnout proti Lisabonské smlouvě, když už jednou rozhodlo patnáct soudců k žádnému, že ta smlouva je v souladu s českou ústavou," uzavírá Jiří Pehe.