Stížnost na Lisabon podruhé

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Senátoři, hlavně z řad občanských demokratů, předložili Ústavnímu soudu další návrh na přezkoumání lisabonské smlouvy reformující rozšířenou Evropskou unii. Úterní návrh senátorů považují jejich kritici za obstrukci, která má znovu oddálit ratifikaci smlouvy.

Návrh na další přezkoumání lisabonské smlouvy, foto: ČTK
Senátoři převážně z ODS připravovali návrh na další přezkoumání Lisabonské smlouvy dlouho. Jak řekl jeden z navrhovatelů, Jiří Oberfalzer, vadí jim, že tato smlouva je podle jejich názoru skutečným zásahem do svrchovanosti České republiky:

"Jestli chcete konkrétní příklady, tak mimo jiné imigrace, otázka nějakého cíle v Evropské unii či otázka trestního práva. To jsou podle nás v podstatě základní pilíře svrchovanosti, a Ústavní soud by měl uznat, že toto možné není. A pokud to neuzná, tak by aspoň měl, podobně jako německý Ústavní soud, jasně a restriktivně interpretovat, kam až legislativa Evropské unie může zajít."

V Česku jde už o druhou stížnost na dokument, který by měl určit budoucí fungování Evropské unie. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek to považuje za obstrukci:

"Mně připadá, že se jedná opravdu jenom o obstrukci. Nepříjemné na tom je to, že se tím zvětšuje nečitelnost České republiky, protože pokud dopadne irské referendum úspěšně, tak Česká republika bude poslední z 27 zemí, které blokují a brzdí celý proces ratifikace. Evropa by dnes, uprostřed krize finanční či klimatické, nesmírně potřebovala větší efektivitu, kompetence. Pokud Česká republika bude zemí, která to bude brzdit, tak to znamená, že se octneme v koutě v Evropské unii."

José Manuel Barroso a Mirek Topolánek (vpravo), foto: ČTK
Sociální demokracie znovu vyzvala předsedu ODS Mirka Topolánka, aby se zasadili o co nejrychlejší úspěšnou ratifikaci Lisabonské smlouvy. Ten po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem vyslovil obavy, že v případě průtahů s ratifikací Lisabonské smlouvy by Česko mohlo být zemí, která by o svého komisaře přišla. Nová komise by se totiž sestavovala podle smlouvy z Nice, a ta počítá s méně než 27 komisaři:

"Pokud nebude ratifikována Lisabonská smlouva a v případě irského ANO díky nepodpisu českého prezidenta, bude redukována Evropská komise. Nepochybně názor té šestadvacítky, bez České republiky, bude, aby byla redukována právě o Českou republiku. A i kdyby náhodou toto procedurálně neprošlo, kdyby se mělo o tom hlasovat jednomyslně a Češi by byli proti, tak Evropský parlament nepochybně českého komisaře neschválí."

Expremiér Topolánek v Bruselu také oznámil, že s osudem Lisabonské smlouvy spojí svou politickou kariéru.

Podání stížnost skupiny senátorů k Ústavnímu soudu kvůli Lisabonské smlouvě je podle vlády důležitým aktem směrem k ratifikaci dokumentu. Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle soudí, že by případné další podněty k Ústavnímu soudu kvůli této smlouvě mohly vyznít jako obstrukce:

"Po vynesení nálezu Ústavního soudu k avizovanému podání by podle vlády již nemělo nic bránit tomu, aby ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice byla završena podpisem prezidenta republiky."

Ústavní soud rozhodl, že návrh projedná přednostně.