Jiří Paroubek varuje před "zdržováním" Lisabonské smlouvy

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso si pozval do Bruselu lídry dvou nejsilnějších stran v Česku. Schůzka s předsedou ODS Mirkem Topolánkem byla naplánována na úterý, šéf ČSSD Jiří Paroubek přijde na řadu ve středu. Hovořit se má mimo jiné o zástupci ČR v nové Evropské komisi i o ratifikaci Lisabonské smlouvy. Dnes vám nabídne názory nejvyššího představitele ČSSD, který je prezentoval na nedávné schůzce s novináři.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
ČR je jednou ze tří zemí, kde ještě není ratifikována Lisabonská smlouva. Prezident Václav Klaus čeká na vyřešení ústavní stížnosti některých senátorů z ODS. Navíc vůdce britských konzervativců David Cameron ho v osobním dopise ujistil, že v případě pozdržení ratifikačního procesu by po očekávaném volebním vítezství vypsal v Británii o Lisabonské smlouvě zpětně referendum. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se tohoto vývoje obává, neboť podle něj by se tímto tahem dostala EU do šachu.

"Tak jak je to vymyšleno částí ODS, tak jde o to získat čas. Zcela to zapadá do toho, co prohlásil Cameron. Tento pakt čeští konzervativci - britští konzervativci může držet v šachu prakticky celou Evropu."

V konkurenční ODS padla v souvislosti s budoucím českým eurokomisařem tři jména. Koho by si z trojice Mirek Topolánek, Alexandr Vondra či Jan Zahradil vybral samotný Paroubek?

"Já bych volil vždycky v zájmu země. Panové Vondra a Zahradil žádnou přidanou hodnotu nemají a pokud by byli navrženi na evropské komisaře, tak bys pravděpodobností hraničící s jistotou nebyli schváleni EP."

V ČR eskalovalo politické napětí i po nedávném odmítnutí Baracka Obamy vybudovat v Brdech radarovou základnu jakožto součást americké protiraketové obrany. Zároveň však zazněl návrh o možnosti umístit na českém území mobilní prvky této protiraketové obrany. ČSSD byla dlouhodobě proti radaru a jak vyplývá ze slov jejího předsedy, moc nadějí nedává ani novému systému - alespoň co se týče jeho propojení s ČR.

"Je to virtuální možnost, což k mému překvapení pochopil i pan Schwarzenberg, který to označil jako šidítko ze strany americké administrativy. Má to uspokojit pány Schwarzenberga, Havla a Vondru, že tady něco někdy bude, co ještě ani není vyvinuto. Je to jako, když dítěti na Velikonoce slíbíte, že na Vánoce dostane třeba letadýlko. Myslím si, že pokud tohle někdy nastane, tak je k tomu potřeba přistupovat úplně jinak, než s radarem. Je potřeba dát karty na stůl, říct parametry projektu a přesvědčit lidi. Když přesvědčeni nebudou, tak ten projekt nelze realizovat."

V příštích dnech se vám pokusíme zprostředkovat i názory dalších předních politiků českých parlamentních stran.