Sněmovna zmírnila poplatky ve zdravotnictví, opozice je chce opět zrušit

Фото: Штепанка Будкова

Sněmovnou jen těsně prošel návrh na zmírnění regulačních poplatků ve zdravotnictví. Opoziční sociální demokraté a komunisté hned po hlasování oznámili, že se nadále budou snažit poplatky zrušit úplně. Celou debatu provázely ostré slovní výpady

ČSSD v krajských volbách slíbila, že poplatky zruší. Kraje, které ovládla, přestaly ve svých nemocnicích a lékárnách peníze od pacientů vybírat a hradí je za ně. V rozpočtech tak musí najít desítky milionů.

Sněmovna po dlouhé debatě těsnou většinou odhlasovala, že poplatky u lékaře by měly přestat platit děti do 18 let. Za pohotovost či pobyt v nemocnici však nadále platí. Dětem a seniorům se také sníží ochranný limit na výdaje za léky z 5000 na 2500 tisíce. Od placení by měly být osvobozeny děti z pěstounských rodin či obyvatelé domovů pro seniory, kterým po uhrazení pobytu a stravy nezbývá ani 800 korun na měsíc. Za položku na receptu by se mělo platit už jen u léků, jejichž doplatek je nižší než 30 korun. Zdravotnická zařízení pak musí poplatky použít na provoz a modernizaci léčby.

Sociální demokraté i komunisté po hlasování oznámili, že budou návrhy na úplné zrušení poplatků podávat tak dlouho, dokud neuspějí. Na jejich prohlášení reagovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

"Dopadlo to přesně podle závěrečných slov, že poplatky máme za pár měsíců zpátky na stole. Je to pustý populismus sociální demokracie, která si myslí, že na tom vyhrála volby a tak tu kartu bude hrát dál. Bez ohledu na to, že to je ve prospěch pacientů, že se zvýšil počet lidí, kteří se dostali k léčbě, že se snížilo plýtvání léků, to je vůbec nezajímá."

Předseda sněmovního klubu koaličních lidovců Pavel Severa prohlásil, že schválené změny nemusejí být konečné.

"Já věřím, že toto hlasování zase přinese nějaký řád do celé země. Pokud to bude obcházeno v krajích, tak je to zodpovědnost pana Paroubka a jeho hejtmanů."

Podle tisku mohou právě změny poplatků pomoci hejtmanům vycouvat z chaosu. Jejich zmírnění může poskytnout alibi těm, kterým se nelíbí právně sporné a nákladné darování regulačních poplatků občanům. Proti výsledkům hlasování ostře vystoupil poslanec a středočeský hejtman za ČSSD David Rath.

"Je to určitě prohra pro většinu nemocných důchodců a invalidních důchodců, kteří tímto vůbec dotčeni nejsou, ale také je to podvodem na rodinách s dětmi, protože vládní koalice zamlčela, že ten poplatek odpouští jen dětem u lékařů v ordinacích, ale dál ho děti budou platit v nemocnicích, za pohotovost, za položku na receptu. Sociální demokracii to v žádném případě nestačí."

Poslanci ČSSD se radí po přerušení schůze Poslanecké sněmovny,  foto: ČTK
Po hlasování o poplatcích následoval roztržka mezi levicí. Sociální demokraté se ostře pustili do komunistů za to, že tzv. vypárovali nemocného poslance Kvapila a jejich hlas tak chyběl pro úplné zrušení poplatků. Nicméně komunisté už odevzdali svůj vlastní návrh na zrušení poplatků, uvedl předseda Vojtěch Filip.

"Když se to nepodaří do voleb, tak po volbách to bude pro současnou vládní koalici tak velký masakr, který ještě nezažila ani ve volbách krajských."

Návrh na zrušení poplatků připraví i kraje. Šéf jejich Asociace Michal Hašek (ČSSD) řekl, že postoj stran k poplatkům by mohl ovlivnit podobu krajských koalic. V některých z nich totiž ČSSD vládne spolu s ODS a lidovci.