Sociální demokraté se sešli na 31. sjezdu své strany
Česká strana sociálně demokratická zahájila v pátek třídenní sjezd. Co se od sjezdu především očekává? - ptám se Josefa Kubeczky.
Před sjezdem sílily pochybnosti o tom, zda je nynější předseda Vladimír Špidla vhodným stranickým lídrem. Mnozí mu vytýkají, že jeho politika stranu spíš rozdělovala. Nejvíce se to projevilo při volbách prezidenta republiky, kdy dva straničtí kandidáti zásluhou vlastních poslanců propadli už v prvním kole.
Sám Vladimír Špidla si na sjezdu věří:
"Já jdu na sjezd s odhodláním obhájit politiku, kterou jsem vedl, a obhájit tudíž své předsednictví."
Vladimír Špidla je jediným oficiálním kandidátem na předsedu strany, ale není jisté, zda na další dva roky svůj post obhájí. Ve straně se mluví o možných protikandidátech Stanislavu Grossovi, Zdeňku Škromachovi a Marii Součkové. Jedna z nejvlivnějších krajských organizací strany, středočeská, však ústy svého předsedy Richarda Dolejše ujišťuje předsedu Špidlu o své loajalitě:
"Středočeští delegáti a Stanislav Gross nebudou ti, kdo vrazí dýku do zad Vladimíru Špidlovi. Myslíme si, že systém, kdy premiér a předseda strany by byli jiné osoby, by mohl vést k dalšímu prohlubování sporů v sociální demokracii. To by rozhodně nevedlo k ničemu dobrému."
Dosavadní místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach se ale netají kritikou poměrů ve straně. Největší problém vidí v nečitelnosti současné sociální demokracie:"Já myslím, že je nutné, aby se strana zase stala čitelnou. To znamená, aby byla srozumitelná pro voliče sociální demokracie tak, aby věděli, co vlastně ve vládě prosazuje, za čím jde a co může nabídnout."
Daleko menší zájem vládní strana před sjezdem věnovala dlouhodobému programu, který by měl být jakousi její strategií či politickou vizí. Právě diskuse o něm a jeho přijetí by mělo být podle mínění mnohých jedním z hlavních poslání sjezdu.