Soud rozpustil ultrapravicovou Dělnickou stranu

Foto: ČTK

Extremistická Dělnická strana se rozpouští. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud v Brně. Na druhý pokus tak vyhověl stížnosti vlády České republiky. Krajně pravicová strana podle ní ohrožuje demokracii. Více už Milena Štráfeldová:

V historii České republiky je to poprvé, co soud rozpustil stranu z politických důvodů. Až dosud byla činnost stran ukončena pouze proto, že v řádném termínu neodevzdaly výroční finanční zprávy. V případě Dělnické strany ale soudci dospěli k závěru, že její program obsahuje prvky xenofobie, šovinismu a rasismu. Strana i během svých vystoupení šíří obavy z cizinců a vytváří pocit ohrožení. 17. února proto soud v dlouho očekávaném verdiktu vyhlásil:

Předseda Dělnické strany  (DS) Tomáš Vandas,  foto: ČTK
"Nejvyšší správní soud rozhodl dnešního dne o návrhu na rozpuštění politické strany takto: politická strana Dělnická strana se rozpouští,"

oznámil předseda senátu Vojtěch Šimíček. Soudci našli v programu, idejích a symbolech strany i návaznost na nacionální socialismus a ideologii Adolfa Hitlera. Dělnická strana podle soudu pomáhá prosazovat cíle krajně pravicového Národního odporu. Na kandidátních listinách Dělnické strany se objevilo nejméně 28 lidí, kteří jsou s Národním odporem úzce spjatí, a to i na čelních místech kandidátek. Podle ministra vnitra Martina Peciny, jehož úřad stížnost na Dělnickou stranu připravoval, je verdikt soudu dobrou zprávou pro celou společnost:

"Nejvyšší správní soud potvrdil, že ani justice nebude tolerovat hnutí, seskupení a strany, které jsou nebezpečím pro naše demokratické zřízení. Stejně jako takové skupiny netoleruje vláda a ministerstvo vnitra, Policie ČR a další složky."

Advokát Tomáš Sokol a zástupce vlády Karel Bačkovský  (vlevo) u Nejvyššího správního soudu v Brně,  foto: ČTK
Rozsudek Nejvyššího správního soudu vzápětí ocenili šéfové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Ten ovšem poukázal na to, že první, neúspěšnou stížnost vlády na Dělnickou stranu připravilo ministerstvo vnitra pod vedením občanského demokrata Ivana Langra. Současný verdikt brněnského soudu uvítal i předseda zelených Ondřej Liška. Politologové v názoru na rozpuštění Dělnické strany jednotní nejsou. Podle sociologa Ivana Gabala soud nastavil stranám určité mantinely:

"Vidím jako podstatné, že soud posoudil zákonnost a chování politické strany a politiků bez ohledu na to, jak jsou silní nebo slabí. Ukázal, že zde existují meze politické soutěže a že určité oblasti chování a hodnot jsou i pro politické strany a politiky mimo zákon. A že oni ten zákon musí respektovat. Myslím si, že v tomto ohledu jde o významné precedentní rozhodnutí, protože jinak naše poměry nasvědčují tomu, že v politice je dovoleno úplně všechno,"

řekl Gabal v České televizi. Politologové ale také připouštějí, že po tomto verdiktu se může ultrapravicová strana ukrýt pod jiný název. V každém případě se může do 30 dnů obrátit na Ústavní soud. Strana pak smí dále působit až do rozhodnutí ÚS. Šéf Dělnické strany Tomáš Vandas již dříve potvrdil, že strana se chce zúčastnit květnových parlamentních voleb.