Soud zrušil šest digitálních TV licencí

Pražský městský soud ve středu zrušil dubnové rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení licence pro digitální vysílání šesti novým stanicím. Jejich start se tak může zpozdit o těžce odhadnutelnou dobu. Rozložení inzerce ve stávajících médiích by pak výrazně ovlivnilo celý český reklamní trh a navíc by státu hrozily žaloby investorů kvůli náhradě škody. Každý z šesti zpochybněných držitelů licencí totiž už dosud investoval do přípravy projektů nejméně desítky milionů korun.

Soud svým rozhodnutím vyhověl návrhu jednoho z neúspěšných žadatelů, televize Nova. Ta sice bude moci digitálně šířit svůj dosavadní program, přes analogové vysílání dostupný v drtivé většině českých domácností. Licenční rada ale v dubnu neschválila další dva její projekty. Námitky proti jejímu rozhodnutí popsal ředitel Novy Petr Dvořák takto: "Naším hlavním argumentem bylo, že ta rozhodnutí byla nesrozumitelná a nebyla vůči sobě navzájem konzistentní. Nedošlo k tomu jasnému vysvětlení, v čem vlastně ti, kteří získali licence, byli výrazně lepší, než ti, kteří ty licence nezískali. Druhým důvodem bylo, že se změnila pravidla v průběhu udělování licencí a tím vlastně nedala řadě žadatelů - včetně nás - šanci vůbec se ho aktivně účastnit."

Podle místopředsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jiřího Šenkýře je ale možné, že soud jen nepochopil rozhodnutí rady: "Soud uváděl nesrozumitelnost toho rozhodnutí, a tam je potřeba detailně prozkoumat, jestli to náhodou není třeba jenom nepochopení té problematiky ze strany soudu, protože to je skutečně složitý proces a v zákoně ten proces není detailně popsán a rada vlastně dělá unikátní, originální rozhodnutí v každé věci."

Kritici činnosti rady namítají, že její rozhodnutí jsou vůbec příliš často napadána, na což se ale dá reagovat tím, že neúspěšní žadatelé se soudí vždycky. A ani nemusejí vážně věřit v úspěch vlastního projektu v obnoveném řízení. Průtahy totiž přinejmenším poškodí konkurenci. V tomto případě se například několik představitelů reklamního trhu shodlo, že případné zpoždění nástupu celoplošného digitálního zemského televizního vysílání by bylo zřejmě výhodné pro stávající vysílatele, tedy pro televize Nova a Prima.

Česká televize totiž ze zákona ve svém vysílání rok od roku snižuje podíl reklamního času, zatímco lokální, satelitní a kabelové televize zase mají na trhu velice malý podíl. Odkladem startu nových digitálních televizí o několik či dokonce o mnoho měsíců pak podle expertů prakticky všechna televizní reklama připadne existujícím celoplošným televizím.

Předseda rady Václav Žák ale prosazuje myšlenku, aby rada nenapadala verdikt soudu. Kasační stížnost podle něj zdrží celý proces alespoň o půl roku. Žák se chce raději zařídit podle písemného zdůvodnění rozsudku a místo vypisování nového licenčního řízení se raději vrátit k původnímu. "Rada počká na písemné vyhotovení a na základě toho rozhodne, zdali ty důvody jsou podle názoru rady relevantní v té věci a zdali podá kasační stížnost," což by se podle Jiřího Šenkýře mohlo stát na říjnovém zasedání rady, pokud jí bude soudní výrok doručen alespoň do tří týdnů.

Zakladatel Febio TV Fero Fenič dokonce doufá, že rada zrychleně obnoví licence. Přitom i to by znamenalo půlroční skluz jeho projektu a ztrátu příjmů z inzerce. V případě ještě pesimističtějšího scénáře by už po státu žádal odškodnění: "Pokud by vše neproběhlo tak, jak předpokládám v této chvíli, pak samozřejmě by vznikl velmi vážný problém pro stát. Protože všech šest držitelů televizních licencí již vynaložilo na přípravu svého vysílání takové finanční prostředky, částku, kterou bychom si nárokovali od státu, která by velmi mohla poškodit naši zemi."

Stejně tak si zpochybnění licence neumí představit ani ředitel zpravodajské televize Z1 Martin Mrnka. Podle něj je situace komplikovaná i bez ohledu na možnost, že by se v dalším soudním jednání prokázala platnost udělených licencí, pokud rozhodování soudu potrvá příliš dlouho: "Kdybychom nyní přestali s přípravami a čekali na to, jak dopadne soudní řízení, nebo případně nějaká další odvolání, dostali bychom se do situace že bychom třeba nestihli ten jeden rok a tím pádem bychom o tu licenci přišli zcela podle zákonů této země."