Poslanci otevřeli cestu k digitální televizi

dalkove_ovladani.jpg

Televizní diváci se mohou těšit už v příštím roce až na osm nových televizních programů. Poslanci totiž minulý čtvrtek přijetím několika zákonů definitivně otevřeli cestu k televizní digitalizaci. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Podle samotných poslanců platí, že po dlouhé době zvítězil ve Sněmovně zdravý rozum. Pro novelu příslušných zákonů hlasovali prakticky všichni bez ohledu na politickou příslušnost. Jednání mezi různými účastníky celého procesu digitalizace nebyla přitom vůbec jednoduchá. Bylo nutné řešit složité otázky z technické, ekonomické i právní oblasti a poslanci tudíž museli čelit tvrdému lobování ze všech stran. Jak říká náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, novela především liberálně otevírá trh všem zájemcům. Stane se tak po vypnutí analogového signálu na celém území Česka.

"Digi-novela si klade za cíl odstranit blokaci přístupu nových subjektů na televizní trh, změnit podmínky pro to, kdo bude do budoucna moci získat v České republice licenci k digitálnímu vysílání, o jiném už vlastně ani nemluvíme. Bez vypnutí analogového vysílání nebude řádného a plnohodnotného digitálního vysílání."

Uvolněné analogové kmitočty umožní rozšíření digitálních sítí. Celoplošné, plnohodnotné digitální sítě je možné vybudovat do tří let. Z této úvahy se odvíjí i vládní záměr ukončit v Česku analogové vysílání k 10. říjnu 2010, tedy o dva roky dříve, než ukládá směrnice Evropské unie. Od tohoto okamžiku se také odvíjí možnosti pro další zájemce o uplatnění na televizním trhu.

"Platí tedy, že dnem vypnutí, anglicky se tomu říká switch-off, by každý, kdo přijde na televizní trh, měl získat licenci, která mu umožní zahájit jednání s tím, kdo vlastní síť, aby umožnil televizní vysílání."

Na rok 2010 ale nemusí čekat šest nových celoplošných televizí. Ty získaly digitální licenci už loni v dubnu, ale kvůli nepřehledným soudním tahanicím o ni zase přišly. Různá pochybení, ke kterým v této souvislosti došlo, napravili nyní poslanci schválenou novelou. Zákonodárci tak potěšili i známého režiséra Fero Feniče, majitele jedné z nových televizních stanic Febio TV. Toho tahanice uplynulých měsíců dovedly téměř k finančnímu krachu.

"Konečně vidím nějaké východisko, které ještě před pár týdny nebylo. Už jsem přestal věřit v tuto zemi, ve vůli politiků něco změnit. Navíc za trest, že jsem měl tuto ambici, mě stávající televize potrestaly tak, že se mnou přestaly spolupracovat, takže pro mě to bylo i ohrožení existence. Udržují nějaký tým, ale víte, jak je to rozkladné, když třeba rok a půl neděláte vůbec nic. Neustále se jen zabýváte hledáním co udělat, aby se to pohnulo, ale jste jenom malý človíček, který nemůže hnout tím systémem. Já jsem to toho navíc, jako jeden z mála, vložil i vlastní finanční prostředky, protože jsem majitelem té televize, na rozdíl od některých mých kolegů, za kterými stojí třeba významné podnikatelské subjekty."

Není žádným tajemstvím, že zatímco veřejnoprávní Česká televize podporovala digitální vysílání od samého začátku, obě celoplošné soukromé televize Nova a Prima na něm neměly zájem. Je to logické. Na televizní trh se dostane konkurence a ve hře je balík devíti miliard korun za reklamu. Obě velké televize nyní za slib, že se vzdají analogového signálu do roku 2010, získaly jeden program navíc jako kompenzaci. Celkem by se tedy v příštím roce měla nabídka na českém televizním trhu rozšířit o osm celoplošných televizních kanálů. Někteří komentátoři vyjádřili po čtvrtečním rozhodnutí poslanců radost, že konečně skončí v Česku duopol Novy a Primy. Náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček nabízí střízlivější pohled.

"Musíme říci na rovinu, že náskok, který mají ty dvě televize oproti všem ostatním, které začnou vysílat, je tak obrovský, že možná nikdo nebude někdy schopen ty dvě televize dohnat. Ten náskok budou udržovat po celou dobu, kdy budou na trhu. Myslím, že všichni, kteří do toho rizika jsou, jsou si toho fenoménu vědomi, jsou s ním smířeni. Přesto se do toho chtějí pustit."

Je nutné si uvědomit, že v následujících třech letech budou Novu i Primu sledovat lidé, kteří mají jak analogové, tak digitální možnosti příjmu, zatímco na nové televize se budou moci dívat pouze lidé, kteří mají set-top box k analogovému přijímači nebo už přímo digitální televizor. Povinně sice mají šíři nové televizní programy i kabeloví a mobilní operátoři, ale těm se to vůbec nelíbí. Považují to za zásah do práv soukromých investorů ve prospěch jiných podnikatelů. Hodlají se prý bránit všemi dostupnými prostředky, včetně stížnosti na úrovni Evropské unie. To ovšem nemění nic na faktu, že schválení novely zákonů o digitálním vysílání lze označit za průlomové. Nastartovalo proces, který by měl skončit za tři roky vypnutím posledního televizního analogového vysílače.