Sparta je v osmifinále Ligy mistrů!

El equipo de fútbol checo, Sparta de Praga, se alegra de la calificación a los octavos de final de la Liga de Campeones, foto: CTK

Fotbalisté pražské Sparty nadělili svým skalním fanouškům už skoro nečekaný vánoční dárek, když takřka v hodině dvanácté postoupili do osmifinále prestižní Ligy mistrů. Rozhodlo o tom úterní utkání na Letné, v němž Sparta zdolala římské Lazio 1:0. Zápas sledoval Josef Kubeczka.

Igor Gluševič ze Sparty Praha  (uprostřed) bojuje o míč s Paolem Negrem z italského týmu Lazio Řím,  foto: ČTK
Sparta musela nad Laziem vyhrát, pokud chtěla pomýšlet na další účinkování v Lize mistrů. A to ještě musela spoléhat na to, že turecký Besiktas Istanbul neporazí londýnskou Chelsea. Případná remiza s Laziem by Pražanům zajistila třetí místo ve skupině G Ligy mistrů a tím umožnila alespoň postup do Poháru UEFA. Ve hře tedy bylo hodně.

Marek Kincl ze Sparty Praha střílí vítězný gól Laziu Řím,  foto: ČTK
Svěřenci trenéra Jiřího Kotrby splnili své plány a od první minuty se věnovali hlavně útočení. Soupeř hozenou rukavici přijal, a tak se chvílemi měli defenzivní hráči a brankáři co otáčet, aby stačili hasit požáry před oběma brankami. Více nebezpečných akcí se dlouho rodilo hlavně před brankou Italů. Na konci první půlhodiny hry sparťanský tlak gradoval, ale žádná branka se neurodila. Pak začal růst nápor italského týmu, k čemuž dopomohli i sami sparťané několika hrubými chybami v obraně. Hosté vsadili na totální ofenzívu; vzadu už zůstávali jen tři, chvílemi dokonce dva obránci. Domácí toho však nevyužili. Naopak, horko bylo před sparťanskou brankou. Albertiniho dělovka orazítkovala tyč a míč se dostal k nabíhajícímu Stankovičovi, jehož dorážku bravurně vyrazil brankář Jaromír Blažek. Zápas gradoval, zvlášť poté, co se oba týmy doslechly, že Chelsea vede.

A pak přišel velký okamžik Marka Kincla. Střídající útočník byl na trávníku jen devatenáct minut, když si naběhl na trestný kop Karla Poborského a hlavou ve třetí minutě nastaveného času poslal míč o břevno do sítě. Štěstí se tak nakonec postavilo na stranu domácích, což uznal i záložník Libor Sionko:

Fotbalisté Sparty Praha se radují z vítězství nad italským týmem Lazio Řím,  foto: ČTK
"Určitě jsme si vybrali svoji dávku štěstí, hlavně při té tyčce, a Jarda Blažek potom fantasticky zachytal. Myslím si, že i oni měli štěstí v tom, že jsme trefili břevno, ale na závěr se přiklonilo víc k nám."

Letenské drama ale neukončil ani závěrečný zvuk píšťalky, protože ještě dobrých pět minut sledovali fanoušci dění v Německu, kde na stadionu v Gelsenkirchenu hrál Besiktas s Chelsea. Ta nakonec porazila Turky 2:0 a pomohla Spartě k vysněnému postupu do osmifinále Ligy mistrů. Otázkou však zůstává, kdo bude za Spartu v jarních utkáních hrát, protože Kinclův přestup do Petrohradu je stvrzen a zájem zahraničních klubů je mimo jiné o brankáře Blažka a záložníka Sionka. Za postup do osmifinále soutěže však Sparta získala od UEFy 60 milionů korun, což by mohlo buď oddálit odchody hráčů, nebo umožnit nákup kvalitních posil.