Spory uvnitř zelených vrcholí, má je rozhodnout mimořádný sjezd

Foto: www.zeleni.cz

Začátkem září se sejde mimořádný sjezd Strany zelených. Jeho svolání si ve středu v noci prosadil předseda zelených Martin Bursík. Vrcholí tak dlouhodobé problémy uvnitř strany, které se naplno projevily při volbě prezidenta republiky, ve sporech uvnitř poslaneckého klubu nebo v odlišných postojích zelených k umístění amerického radaru v Brdech.

"Strana zelených má dvě hlavy, není úplně jasné, kdo má jaký mandát. Ke stejné věci se vyjadřuje Republiková rada odlišně od předsednictva a poslaneckého klubu Strany zelených, a to není dobré,"

vysvětlil důvody ke svolání sjezdu Martin Bursík. Sjezd by měl zvolit nového předsedu a také změnou stanov oslabit pravomoci Republikové rady. Podle první místopředsedkyně zelených Dany Kuchtové to ale povede jedině k "praní špinavého prádla na veřejnosti".

"Strana zelených se bude zase prezentovat jako strana, která není jednotná, ve které není klid na práci a ve které není připravena ani krajská kampaň tak, aby to bylo jednotné."

Podobný názor má i politoložka Vladimíra Dvořáková. Podle ní je Strana zelených pro voliče nečitelná a neustále jí zmítají vnitřní spory:

"Hrozí, že konflikt, který je latentně v té straně přítomen, vypukne naplno, že místo soustředění na volby se bude hovořit o vnitřních problémech a ta strana bude působit skutečně velice rozhádaným dojmem."

Martin Bursík chce volbou nového vedení strany otestovat sílu svých odpůrců. Počítá zřejmě s upevněním své pozice v čele strany:

"Já hodlám obhajovat mandát předsedy a zároveň mi velmi záleží na tom, jak bude vypadat tým, který by se mnou spolupracoval pro to další funkční období."

Dana Kuchtová připouští, že ji svolání mimořádného sjezdu zaskočilo. I ona chtěla původně usilovat o post předsedkyně strany.

"Já velmi zvažuji, jestli budu kandidovat, protože kandidaturu jsem ohlásila na řádný sjezd. Ale nemám to ještě rozmyšlené, protože to, co se stalo, je velké překvapení. Budu o tom prostě uvažovat."

Mimořádný sjezd zelených má být 5. až 9. září. Část členů ale pohrozila, že ho bude bojkotovat. Pokud by jich nepřišla víc než polovina, byly by výsledky sjezdu neplatné.