Zelení ze svých řad vyloučili rebely

Foto: ČTK

Zelení vyloučili ze svých řad čtyři členy. V případě nejmenší vládní strany taková událost není pouhou banalitou, ale podnětem k otázkám o stabilitě vládního tábora.

Zleva: Dana Kuchtová,  Věra Jakubková,  Martin Čáslavka a Olga Zubová,  foto: ČTK
Pískot, bučení i házení vajíček tvořily kulisu nedělního jednání Republikové rady Strany zelených, která vzala stranické legitimace čtyřem členům. A to nikoliv bezvýznamným. Věra Jakubková a Olga Zubová jsou poslankyně, které ale již loni opustily sněmovní klub strany a hlasovaly nezávisle. Což bylo i důvodem jejich vyloučení. Exministryně školství a bývalá první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová byla zase postižena kvůli založení stranické frakce nazvané Demokratická výzva, stejně jako mluvčí této skupiny Martin Čáslavka. Své vyloučení komentovali jako konec demokracie ve Straně zelených.

"To vylučování probíhalo podle mě, aspoň já jsem z toho měla takový pocit, v atmosféře strachu. Že to bylo uděláno tak, aby to lidé viděli, že i taková ikona jako Dana Kuchtová, že i tu mohou ze Strany zelených vyloučit. A Martin Bursík cítí, že se mu Strana zelených drolí pod rukama a snaží se zabránit dalším frakcím ve straně," tvrdí Věra Jakubková.

Zleva: Věra Jakubková,  Olga Zubová a Dana Kuchtová,  foto: ČTK
'Já se vrátím, a se mnou přijde právo,' slibovala zase Dana Kuchtová. A Martin Čáslavka dodal: "Vyzývám všechny členy Strany zelených, aby zůstali ve straně, aby neodcházeli, aby si počkali na čas, kdy odejde Martin Bursík a jeho klaka z předsednictva, aby si počkali na to, až se tam vrátíme my."

Takovému návratu ale nevěří předseda strany Martin Bursík: "Je veřejným tajemstvím, že už na ministerstvu vnitra je žádost k registraci nové strany, která se má jmenovat Demokratická strana zelených, což se nápadně podobá Demokratické výzvě Strany zelených. Tak jestliže někdo hledá štěstí tam, tak ať ho tam najde. Ale já tomu dávám nulové šance."

Martin Bursík  (vpravo) a ministr školství Ondřej Liška,  foto: ČTK
Politoložka Vladimíra Dvořáková si zatím netroufá odhadnout důsledky tohoto dění: "Já si myslím, že té straně to příliš neprospěje. Možná že jí to ani neuškodí, je to vždycky velké dilema, jestli pokračovat v takovém tom rozhádaném duchu nebo jestli se snažit tu stranu stabilizovat."

Různé názorové proudy totiž znamenaly také různé skupiny voličů. V první řadě ty klasické zelené. "Na druhou stranu to bylo takové to křídlo, které se v té politice nepohybovalo příliš profesionálně. Toto křídlo by bylo třeba velmi úspěšné, pokud by ta strana bývala zůstala v opozici a vytvářela si určitý imidž. V momentě, kdy se stala vládní stranou, tak to komplikovalo tu situaci."

Druhá skupina voličů Strany zelených pak navazovala na malé pravicové strany, které se chtěly odlišovat od ODS větším důrazem na čestnost v politice. Třeba Unie svobody, která však o tento svůj étos časem přišla. Podle Dvořákové po vstupu do vlády i Bursíkovo křídlo přišlo o tento imidž, třeba když se nepostavilo proti manipulaci vyšetřování šéfa lidovců Jiřího Čunka. A navíc je tato skupina voličů nejvíce přelétavá, říká politoložka: "Osobně si myslím, že ta strana prostě na tom je celkově hodně špatně, ať už tedy by zůstala dále rozhádaná anebo jestli se pokusí o konsolidaci tím, že to jedno křídlo vlastně odstřihne."

Otázkou však zůstává, co udělá odstřižení dvou poslankyň, na hlasy kterých vládní koalice sice již doteď nemohla spoléhat, nyní však nevylučují, že by mohly podpořit i vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě.