V klubu zelených zbyli jen čtyři poslanci

Věra Jakubková (vlevo) a Olga Zubová, foto: ČTK

Poměry ve Sněmovně jsou opět o něco nepřehlednější. Odchodem dvou poslankyň z klubu Strany zelených počet nezařazených členů dolní komory vzrostl na osm a vládní koalice si nemůže být jistá ani hlasy dalších poslanců, kteří k ní formálně stále patří.

Věra Jakubková (vlevo) a Olga Zubová, foto: ČTK
Připomeňme, že po volbách v červnu 2006 se sněmovna rozdělila na dva stejně velké tábory. Sto členy disponovala levicová opozice sestávající z ČSSD a komunistů, i koalice občanských demokratů, lidovců a zelených. Vznik středopravé vlády a schvalování klíčových zákonů jí umožnily až hlasy dvou bývalých sociálních demokratů. Od té doby se skupina nezařazených poslanců rozrostla na osm lidí. I tam nyní panuje jakási remíza. Ke čtyřem poslancům zvoleným za ČSSD a dvojici zvolené za ODS přes víkend přibyly dvě poslankyně, které opustily klub zelených.

Olga Zubová se nechce nadále podílet na konceptu strany, který na letošním sjezdu prosadil její předseda Martin Bursík. Z neúspěchu zelených v krajských a senátních volbách navíc Zubová vyvodila: "Určitě to byl významný signál od voličů. Já mám za to, že to bylo díky tomu našemu vládnímu angažmá. Že jsme zkrátka zklamali voliče. Šli jsme do parlamentech voleb s něčím jiným, oni od nás očekávali něco jiného, než jsme předvedli."

Výzvu šéfa strany k odpovědnosti vůči voličům odmítla i Věra Jakubková: "Je to legrační, že s dodržováním programu Strany zelených přicházejí zrovna ti, kteří jej nedodržují a proti kterým my jsme vlastně vystoupily."

Obe poslankyně se však stále cítí být poslankyněmi vládní koalice. Premiér Mirek Topolánek si i proto z jejich odchodu z klubu zelených příliš starostí nedělá. "Jestli to nějakým způsobem ovlivní či neovlivní způsob vyjednávání, hlasování o nejrůznějších zákonech, tak musím říct, že nikoli. Fakticky ty hlasy obou poslankyň byly hlasy, které jsme museli dojednávat stejně osobně, takže na tom se nic nezmění."

Kateřina Jacques a Martin Bursík, foto: ČTK
V tom mu dává zapravdu i politolog Petr Just.

"Z hlediska celé Sněmovny odchod dvou poslankyň Strany zelených z klubu nijak nepřehazuje váhy mezi koalicí a opozicí, protože obě poslankyně už delší dobu byly trochu nevypočitatelnými a nepředvídatelnými aktéry toho hlasování ve Sněmovně. Takže tímto se možná jenom ta situace trošku vyjasnila."

I přes dávno známé rozpory ve Straně zelených, ať už jde o otázku amerického radaru nebo o některá další témata, může podle Justa odchod dvou poslankyň ublížit spíše straně samotné.

"Je to situace, která určitě nemůže voličům Strany zelených být zrovna příjemná. Protože, byť je to nejmenší subjekt v politickém systému a má pouhých šest poslanců, tak přesto nedokáže těchto šest poslanců udržet pohromadě. Takže si myslím, že veřejnost a voliči Strany zelených to můžou vnímat dosti kontroverzně."

Petr Just si ale netroufá odhadnout případný dopad na preference Strany zelených. Podle něj zatím ani nelze vytušit, zda do příštích voleb ve straně převáží některé ze soupeřících křídel, nebo zůstanou pod jednou střechou či dokonce zda se strana rozpadne.