Srpnovou okupaci Československa připomíná i řada mimopražských výstav
Tanky v ulicích, padlí a ranění, hořící domy u rozhlasu, rozstřílená fasáda Národního muzea - tak vypadal srpen 68 v Praze. Jak ale probíhala okupace v dalších českých městech? Ukazuje to řada výstav, které jsou ke 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v těchto dnech zahajovány po celé republice. Více už Milena Štráfeldová v dnešní kulturní rubrice:
"Vážení posluchači, zůstaňte u svých přijímačů, probuďte i teď v noci své známé, probuďte i své spoluobčany, protože za malý okamžik bude Československý rozhlas Praha vysílat mimořádně důležitou zprávu,"
ozvalo se 20. srpna 1968 krátce před půlnocí...
"Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá všechny občany naší republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor."
A právě tento okamžik chce připomenout i výstava, která je od 20. srpna k vidění v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Její organizátoři ji totiž zahajují v neobvyklou hodinu, ve 23,15:
"Chtěli jsme připomenout i dobu, kdy vojska pěti armád Varšavské smlouvy vstoupila na území naší republiky,"
vysvětluje autorka výstavy Jaroslava Pospíšilová. Podařilo se tu shromáždit množství dokumentů ze dnů, kdy se Sovětský svaz rozhodl potlačit pokus o socialismus s lidskou tváří:
"Jsou tady mimořádná čísla regionálních listů, je tady celá řada fotografií, spíše od amatérských fotografů, jak zaznamenávali události v průběhu onoho pohnutého srpnového týdne. - Tyhle materiály ležely dvacet let schovány a v 90. letech jsme je pak doplnili znovu výzvou k místním občanům, má-li ještě někdo nějaké památky nebo fotografie, aby pomohl doplnit náš sbírkový fond."
Autorům výstavy se podařilo najít a zrekonstruovat i unikátní desetihodinový záznam vysílání hradeckého rozhlasu ze srpnových dní:
"Nejsou to jenom vstupy hradeckého rozhlasu, který byl po určitou dobu vlastně jediný, který u nás vysílal, ale jsou tam i vstupy z jednotlivých studií, jak byly propojovány. Z Ostravy, samozřejmě z pražského studia."
"Střelba... Slyšíte střelbu. Vážení přátelé, navzdory střelbě a navzdory citovému pohnutí, které všichni prožíváme, zachovejte klid."
Podobná výstava probíhá nyní i v Plzni. Jmenuje se Krátký nádech svobody a jejím autorem je Miloslav Krist."Materiály jsou jak fotografie, tak nejrůznější dokumenty, doklady, písemnosti, letáky, plakáty, noviny, prostě vše, co se tehdy v srpnových dnech objevilo. Jsou to stovky dobových dokladů a dokumentů. Podstatnou část těch věcí se podařilo půjčit nebo získat od lidí, které jsme oslovili prostřednictvím tisku. Takže vlastně ze soukromých archivů mi lidé přinesli spoustu zajímavého materiálu."I v archivu plzeňského rozhlasu se uchovaly nahrávky z 21. srpna 1968:
"Vrátil jsem se dnes již podruhé z Plzně. Projel jsem celé město. V Plzni drobně poprchává a venku ve městě je naprostý klid. Je to až podivné, to dusno, které se sneslo nad Plzní."
"V Plzni to bylo samozřejmě podstatně klidnější než v Praze nebo třeba v Bratislavě. Tady vlastně nebyl zaznamenaný jediný případ úmrtí,"
říká k situaci v Plzni autor výstavy Miloslav Krist.
Dramatičtější situace byla v srpnových dnech v Brně. Brněnský Dům umění ji mapuje na mimořádné výstavě v ulicích města:
"Ten fotografický projekt je poněkud atypický tím, že vlastně fotografie, které jsme pro výstavu vybrali, nejsou vystaveny ve výstavních sálech, ale v exteriéru, v ulicích centra města Brna. A tento způsob prezentace fotografií nám připadal ideální tím, že vlastně při procházce městem, při každodenním životě, se lidé s fotografiemi dokumentujícími toto období budou setkávat,"
uvádí autorka výstavy Jana Vránová.
"Je to ten údiv, šok, překvapení, potom následné diskuse, hloučky lidí, kteří se snažili vysvětlit vojákům situaci, ty jejich nechápavé tváře. Jsou tam ale i dramatičtější záběry ze střetů, kdy zahynuli mladí lidé v centru nebo na okraji Brna. - Ta výstava vznikla tak, že jsme nechtěli sahat jenom po archiválních materiálech. My jsme se záměrně obrátili na brněnskou veřejnost, na Brňany, kteří mají fotografie ze svých soukromých archivů, aby nám je dali k dispozici. Takže jsme si vybírali vlastně od lidí, kteří se třeba ještě nikdy nezúčastnili žádných fotografických výstav."
Součástí výstavy budou i dobové plakáty, letáky i výzvy, vylepené přímo v ulicích a výlohách obchodů. Stejně jako tomu bylo v srpnu 1968.