Staré lékárničky mohou ještě sloužit dobré věci

Foto: Archiv organizace Adra

Změny, které přinesl začátek roku 2011, jsme už ve vysílání Radia Praha probrali. Týkají se také autolékárniček, ve kterých nově musí být například isotermická fólie proti podchlazení nebo jiné nůžky. Starou lékárničku ale řidiči nemusí jen tak vyhodit. Jak je možné lékárničky dále využít?

Foto: Archiv organizace Adra
Staré lékárničky sice musely po 1. lednu z aut zmizet, ale svému účelu může jejich obsah posloužit i dále. Třeba lidem v některých částech Evropy, Afriky nebo Asie.

Vybírání starých lékárniček se chopila např. armáda nebo některé humanitární organizace. Mluvčí Adry Tereza Svobodová vysvětlila, kde se tento nápad vzal.

"Celá ta myšlenka nebyla úplně náš nápad, tato iniciativa vyšla ze základní školy od jedné paní učitelky z Lipníku nad Bečvou, která nás kontaktovala s tím, že má zájem začít sbírat lékárničky, které byli řidiči k Novému roku nuceni vyměnit. Nám se tato myšlenka velice líbila, protože ten materiál je pro nás perfektně využitelný v Keni, kde máme v obci Itibo nemocnici, takové zdravotnické zařízení. A ten materiál, který už byl nuceně vyřazen, ale nepodléhá zkáze ani ve chvíli, kdy projde expirací, je pro nás perfektně využitelný a jsme rádi, že ho do té Keni můžeme poslat."

Co z té lékárničky využijete?

"My využíváme pouze obrazový materiál - obinadla, fáče, gázové čtverce, náplasti a trojcípé šátky. Ten ostatní obsah, jako jsou léky, desinfekce, nůžky, ten bohužel nevyužijeme."

Spočítat, kolika lidem může vybraný materiál pomoci, není lehké. Není zatím totiž jasné, kolik lékárniček bude na sběrných místech vybráno.

"Mluvili jsme s naším projektovým manažerem, který působí přímo v té nemocnici v Keni. On nám vysvětlil, že např. na převaz jednoho těžce popáleného dítěte, což je asi nejčastější zákrok v této nemocnici, se spotřebuje asi 50 kusů sterilních čtverců a 10 kusů obvazů."

Lékárničky vybírá třeba také armáda, vojáci z Žatce nebo Lipníku nad Bečvou je později odvezou do Afghánistánu. Další lékárničky pak Diecézní charita Hradec Králové pošle do rumunského Banátu.

Staré lékárničky mohou pomáhat také zvířatům. Magda Krajmerová z občanského sdružení Animal's říká, že pro opuštěné kočky použijí nejen obvazový materiál, ale také desinfekci a vybrané lékárničky jim velmi ušetří náklady.

Lidé na výzvy k odevzdání své lékárničky, ať už na pomoc lidem či zvířatům, zareagovali velmi kladně. Magda Krajmerová popisuje:

"Nás to velmi překvapilo, protože během několika dnů se nám ozvalo několik desítek lidí a není to tak, že by volali, že mají jednu lékárničku, ale jsou to lidé, kteří je posbírají ve svém zaměstnání a okolí, pak nám přinášejí pět, deset nebo dvacet lékárniček. Takže to má velký ohlas."

Zájem lidí potvrzuje také Tereza Svobodová z Adry:

"Ta akce má neuvěřitelně ohromný ohlas, který stoupá ze dne na den. Ta myšlenka je totiž velice příjemná a v podstatě se jedná o věc, kterou je člověk stejně nucen nějakým způsobem zlikvidovat. Pokud si uvědomí, že to někomu jinému může pomoci, tak si myslím, že to je úplně ideální stav."

Foto: Archiv organizace Adra