Pomoc obětem zemětřesení v Pákistánu

Foto: ČTK

Česká republika se připojila k zemím, které vysílají humanitární pomoc do zemětřesením postiženého Kašmíru. Vláda ve středu rozhodla o uvolnění 25 milionů korun na pomoc Pákistánu. Do oblasti putuje i zdravotnická pomoc a v zemi se rozběhly finanční sbírky. Více Jaromír Marek.

Foto: ČTK
Prvních pět milionů korun uvolnilo ministerstvo zahraničí už v pondělí, ještě dříve, než pákistánská vláda požádala o pomoc. Pákistán se obrátil i na libereckou humanitární organizaci Hand for Help s žádostí o vyslání její dětské ordinace. Záchranáři by mohli vycestovat příští týden. Co je potřeba ještě zařídit? Více mluvčí organizace Hand for Help Jana Aichlerová.

"Musíme být soběstační, obstarat stany na stanové městečko, veškeré vybavení dětské ambulance, od přístrojů po plenky a vybavení pro personál."

Na záchranářskou misi ale musí organizace Hand for Help sehnat dvacet milionů korun. Jana Aichlerová, mluvčí organizace, vysvětluje, na co se chtějí v oblasti zaměřit.

Vojáci vykládají z vrtulníků humanitární pomoc a nakládají zraněné osoby,  foto: ČTK
"Chtěli bychom zvládnout ošetřování poraněných dětí, na místě budeme mít lékaře, zdravotní sestry a vybavení. Budeme zde mít několik pohotovostních lůžek v případě, že dítě vážněji poraněno."

Z Česka už odletělo do Pákistánu první letadlo s požadovanou pomocí. Oproti původním plánům letoun na palubě neměl humanitární pomoc, ale vybavení nutné pro práci lékařů a hasičů. Česká republika totiž vyhověla žádosti pákistánské vlády a do postižené oblasti posílá plně funkční polní zdravotnické zařízení s veškerým zázemím včetně 30 lůžek.

Tlačenice před střediskem humanitární pomoci v pákistánském Balakotu,  foto: ČTK
V Česku se rozběhlo i několik sbírek na pomoc postižené oblasti. Například humanitární organizace Člověk v tísni, která má na místě svého delegáta, vyčlenila ze svého fondu rychlé humanitární pomoci milion korun už v pondělí. Vyhlásila také sbírku SOS Pakistán. Šimon Pánek ze společnosti Člověk v tísni odhaduje, že nejvíc peněz bude potřeba na zabezpečení lidí před blížící se zimou.

"Rychlá pomoc jsou potraviny, deky, léky. Uvidíme jaké informace posbírá náš kolega na místě. Pokud se potvrdí zprávy o tom, že až dva a půl milionu lidí zůstalo bez přístřeší, znamená to zřídit v horách obrovské náhradní ubytovací kapacity."

Podobnou pomoc nabízí i společnost ADRA. Jak Člověk v tísni, tak ADRA využívají pro své sbírky i formu dárcovských esemesek, která se velmi osvědčila při pomoci jihovýchodní Asii na začátku letošního roku. Tehdy se tímto způsobem podařilo shromáždit 45 milionů korun. Sbírka na pomoc Pákistánu byla zahájena začátku tohoto týdne, zatím je na kontě necelý milion.