Do Pákistánu odletěl tým českých vojenských lékařů

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česká republika rozšiřuje svou pomoc Pákistánu. Do země, kterou před měsícem postihlo katastrofální zemětřesení, v úterý odletěl tým vojenských lékařů. V pákistánských horách již působí zdravotníci společnosti Člověk v tísni a chystá se tam i liberecká organizace Hand for Help. Česká vláda na pomoc Pákistánu nyní poskytuje 110 milionů korun, další miliony se shromažďují na veřejných sbírkách. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Z pražské Ruzyně odletěl v úterý odpoledne vojenský speciál s pětadvaceti vojenskými lékaři a zdravotníky a pěti členy zabezpečovacího týmu. Většina z nich již pracovala v 6. polní nemocnici v Afghánistánu. Tentokrát zamířili do Pákistánu, kde při nedávném zemětřesení zahynulo kolem 80 000 lidí a další miliony zůstaly před příchodem zimy bez střechy nad hlavou. Konkrétní místo, kde budou čeští vojenští lékaři v příštích měsících působit, nebylo zatím upřesněno. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka budou totiž Češi pracovat v nizozemské polní nemocnici, která se bude podle potřeby přesouvat. Lékaři do Pákistánu vezli i zdravotnický materiál:

"Museli s sebou vzít kompletní vybavení podle svých profesí, to znamená vybavení chirurga, pediatra, epidemiologa. To jsou tuny zdravotnických potřeb, od obvazů až po různé přístroje."

Foto: ČTK
Vojenští lékaři vystřídají tým pětadvaceti záchranářů, který v severním Pákistánu působil v minulých dvou týdnech a který se do Česka vrací tuto středu. V Bághu v pákistánských horách jsou už i čtyři zdravotníci humanitární organizace Člověk v tísni:

"Ti zdravotníci denně ošetří přibližně dvě stě pacientů. Nemoci, které ošetřují, jednak vyplývají z nedoléčených zranění. Pořád tam je spousta ran, gangrén, nedoléčených zlomenin. Druhou velkou skupinou jsou nemoci z podchlazení, z nedostatku potravin a traumatu, takže nemoci jako zápaly plic, průjmy a různé infekce,"

vysvětlila Lenka Vítková z Člověka v tísni. Tento tým působí ve spolupráci s Americkým výborem pro uprchlíky a v Pákistánu by měl zůstat do jara. Člověk v tísni však už nyní zvažuje prodloužení mise nebo vyslání dalších zdravotníků. Do Pákistánu by měla odjet i mobilní pediatrická ambulance z liberecké společnosti Hand for Help. Lékaři z této organizace už působili například na Srí Lance poté, co ji loni v prosinci zasáhla vlna cunami. Podle Jany Eichlerové se nyní v Pákistánu jedná o tom, kde konkrétně budou pracovat:

"... protože se tam situace mění každým dnem. Místo naší dislokace nám zřejmě určí až po příletu našeho přípravného týmu."

K tomu, aby zdravotníci z Hand for Help mohli do Pákistánu odjet a odvézt s sebou nezbytný materiál, musí shromáždit alespoň dvacet milionů korun. V Liberci probíhá veřejná sbírka, která má vyslání pediatrické ambulance umožnit. Sbírku vyhlásily i další organizace. Například na kontě Člověka v tísni je v současné době zhruba pět milionů korun. Vláda na pomoc Pákistánu bezprostředně po zemětřesení věnovala 25 milionů, samotná armáda na vyslání vojenských záchranářů a lékařů přispěla 35 miliony. OSN v minulých dnech opakovaně vyzvala dárcovské země, aby Pákistánu urychleně poskytly další finanční pomoc. Česká vláda minulý týden svůj příspěvek zvedla na celkových 110 milionů. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody část těchto prostředků půjde na péči o pákistánské pacienty v českých nemocnicích:

"Je možné, že pro některé typy zranění bude efektivnější poskytnout péči včetně operací v České republice, protože tu jsou pro to zařízení, technika, takže můžeme touto formou pomoci."

Na péči o nemocné Pákistánce v Česku by mělo z celkové částky připadnout pětadvacet milionů korun.